Piękne dożynkowe wieńce i świetna zabawa

Nie mogło zabraknąć konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy

Tegoroczne dożynki gminy Sępopol odbyły się w ostatnią niedzielę wakacji. W części oficjalnej obchodów dziękowano za trud rolnikom, sadownikom i pszczelarzom. Były wspaniałe wieńce dożynkowe, dzielenie się chlebem oraz odznaczenia dla rolników. Później przyszedł czas na dobrą zabawę która trwała do późnych godzin wieczornych.

Atmosfera panująca podczas tegorocznych dożynek była prawdziwie gorąca. Częściowo z powodu pogody, która była tego dnia upalna, a częściowo z powodu atrakcji, które przygotował Urząd Miejski w Sępopolu oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Sępopolu przy wsparciu Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej i Usług Komunalnych w Sępopolu.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęła Msza święta w kościele św. Michała Archanioła. Koncelebrował ją ks. Stanisław Orpik, który kończy ponad sześcioletnią posługę proboszcza naszej parafii i dziekana Dekanatu Sępopol. Ks. Andrzej Makarewicz, proboszcz parafii we Lwowcu, wygłosił przepiękne i pouczające okolicznościowe kazanie.

Po nabożeństwie, już tradycyjne, ulicami miasta na stadion miejski przeszedł barwny korowód dożynkowy. Na jego czele w zaprzęgu konnym jechała Irena Wołosiuk, burmistrz Sępopola wraz ze starostami dożynek. W tym roku ten zaszczyt przypadł Jolancie Bącik z Rusajn oraz Zdzisławowi Zarembo z Masun.

Część oficjalną dożynek rozpoczęła Irena Wołosiuk, burmistrz Sępopola, która poprosiła by minutą ciszy uczcić obchodzoną tego dnia w całym kraju osiemdziesiątą rocznicą wybuchu II Wojny Światowej. Po przywitaniu gości, okolicznościowe przemówienia wygłosili zaproszeni goście m.in. Adam Ołdakowski, poseł ziemi bartoszyckiej, Miron Sycz, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Marcin Kazimierczuk, radny sejmiku województwa oraz przedstawiciele wojewody warmińsko-mazurskiego, sejmiku województwa oraz starosty powiatu bartoszyckiego. Wszyscy podkreślali ogromną wartość pracy rolników, doceniając ich trud i wysiłek.

Następnie wybrano najpiękniejsze wieńce dożynkowe. Oceniała je specjalnie powołana konkursowa. Nie było to zadanie łatwe, bo wieńce zostały wykonane z dbałością o każdy detal. Wśród wieńców najwyżej oceniono ten wykonany przez sołectwo Lwowiec. Drugie miejsce zajął uwity przez sołectwo Gierkiny, a trzecie – przez sołectwo Rusajny.

Wśród atrakcji dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy podnoszenia ciężarów w wykonaniu ciężarowców z klubu Siła Bartoszyce oraz konkursy siłowe dla publiczności. Jednak najwięcej emocji wywoływały potyczki sołeckie. Konkurencje były jak zawsze ciekawe i zabawne, ale były też i takie, które wymagały od zawodników sprawności czy skupienia. Zawodnicy ze zgłoszonych sołectw zmierzyli się w czterech konkurencjach: rzut lotkami do kapusty, skoki na piłce, przeciąganie liny, ostatnia, czwarta konkurencja wymagała ogromnego zgrania drużyny. Były to wyścigi drużyn na nartach.

W części artystycznej wystąpiły: Warmianki Sępopolskie, zespół wokalny Contra, Piotr Pawłowski, Ale Babki z Sątop-Samulewa, Czarny Ortalion i zespół „na Rok”. Gwiazdą wieczoru był zespół An Dreo e Karina, wykonujący covery włoskich przebojów.

Na zakończenie gminnych dożynek wystąpił zespół Taurus, który swoja muzyką do tańca porwał większość zgromadzonej na stadionie miejskim publiczności.

Tomasz Miroński
t.mironski@nowiny24.net