Straż Graniczna pomogła rozbić międzynarodowy gang przemytników [VIDEO]

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej wspólnie z funkcjonariuszami CBŚP i KAS w Olsztynie rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się nabywaniem, produkcją, sprzedażą papierosów i krajanki tytoniowej.

Do akcji doszło 9 września. Mundurowi akcję zatrzymania członków zorganizowanej grupy przestępczej przeprowadzili jednocześnie na terenie kilku posesji w powiatach piaseczyńskim i mińskim. Na gorącym uczynku zatrzymano 3 obywateli Białorusi i Ukraińca. Na miejscu zabezpieczono kompletną linię produkcyjną, zapełnioną gotowymi papierosami. W ciągu doby nielegalny zakład mógł wyprodukować blisko 3 mln sztuk „lewych” papierosów. W fabryce ujawniono prawie 900 kg pyłu tytoniowego. Pozostałości świadczą o tym, że grupa przestępcza wyprodukowała co najmniej 22 mln sztuk nielegalnych papierosów.


Kontynuując działania dokonano przeszukania kolejnych posesji i samochodów należących do międzynarodowej grupy przestępczej. Dzięki wspólnej akcji ujawniono około 4 mln sztuk papierosów bez obowiązujących znaków skarbowych akcyzy o wartości ponad 3 mln zł oraz 4,5 tony krajanki tytoniowej o wartości prawie 3,7 mln zł. Gdyby towar trafił na polski rynek Skarb Państwa straciłby 8,5 mln zł. Zabezpieczono dowody przestępstwa, m.in.: pojazdy ciężarowe i osobowe, karty sim, telefony komórkowe, laptopy. Ujawniono również materiały służące do produkcji nielegalnych papierosów okleinę filtra, 22 wiadra, każde po 20 kg kleju do papierosów. Wartość półproduktów oszacowano na ponad 14 tys. euro. Na poczet przyszłych kar mundurowi dokonali zajęcia mienia ruchomego w postaci siedmiu pojazdów o wartości 114 tys. zł.

W przedmiotowej sprawie od 10 września prowadzone jest śledztwo pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Siedlcach. Do sprawy zatrzymano siedmiu mężczyzn w wieku od 36 do 51 lat. Czterech Białorusinów, dwóch Polaków i Ukrainiec najbliższe trzy miesiące spędzą w areszcie. Mężczyźni usłyszeli zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która zajmowała się nabywaniem, produkcją, sprzedażą papierosów i krajanki tytoniowej na ogromną skalę. Grozi im za to do 5 lat pozbawienia wolności.

źródło: WMOSG