Przetasowania w mrągowskiej radzie. Kilka dni po roszadach w powiecie

Wojewoda unieważnił uchwałę, dzięki której Henryk Nikonor został przewodniczącym Rady Miejskie w Mrągowie. Fot. Paweł Krasowski/UMM

Miejscy radni chyba pozazdrościli swoim koleżankom i kolegom z rady powiatu mrągowskiego zmiany przewodniczącego, bo i w mieście nastąpiła roszada osoby pełniącej tę funkcję. Nowym przewodniczącym Rady Miejskiej został Henryk Nikonor, radny Mrągowskiej Wspólnoty Samorządowej.


Radny Nikonor, idący do wyborów z tej samej listy co była burmistrz Otolia Siemieniec, zastąpił dotychczasowego przewodniczącego – Waldemara Cybula. Szef klubu Mrągowskiej Inicjatywy Społecznej został odwołany w czwartek 19 września. Co ciekawe – „główny zainteresowany” przebywa aktualnie… za granicą na urlopie.

Sesja w sprawie odwołania przewodniczącego mogła się odbyć przy tzw. kworum, czyli w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady. Na sali sesyjnej stawiło się 11 z 21 radnych, co pozwoliło podjąć decyzję o odwołaniu W. Cybula. Do radnych z komitetu burmistrza Stanisława Bułajewskiego, radnych Prawa i Sprawiedliwości oraz niezależnego radnego Dominika Tarnowskiego dołączyła trójka radnych MWS. Prócz Nikonora za odwołaniem przewodniczącego zagłosowali też Ewa Szałachowska i Dariusz Papiernik.

Dziękuję obecnym radnym za oddanie na mnie głosu – powiedział tuż po wyborze Henryk Nikonor. – Szkoda, że wybór nie odbył się przy pełnym składzie rady.

Kilka dni wcześniej – w poniedziałek 16 września – z funkcji przewodniczącego Rady Powiatu w Mrągowie zrezygnował Jacek Gajda, którego zastąpił Roman Rapkowski, popierany przez kluby PSL i PiS oraz radnych PO-KO.

Marek Szymański
m.szymanski@nowiny24.net