Sępopol. Uczniowie uczcili pamięć ofiar obozu Stutthof Schippenbeil

Pod pomnikiem ofiar podobozu Stutthof Schippenbeil w Sępopolu odbyły się uroczystości poświęcone 75 rocznicy powstania tego straszliwego miejsca. Wzięli w nich udział uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sępopolu oraz władze miasta.


— Spotykamy się w tym szczególnym dniu, aby upamiętnić tragiczną kartę w historii naszej sępopolskiej ziemi oraz okrutnych czasów II wojny światowej, które zmieniły losy nie tylko Polski ale i całego świata. Miejsce naszego spotkania jest również szczególne – pomnik upamiętniający ofiary podobozu KL Stutthof w Sępopolu — mówiła na uroczystości Irena Wołosiuk, burmistrz Sępopola.

Przed wybuchem II wojny światowej Sępopol leżał na terytorium Prus Wschodnich. Tu, 21 września 1944 roku powstał podobóz Stutthof Schippenbeil (Außenarbeitslager Schippenbeil). Była to jedna z filii obozu koncentracyjnego KL Stutthof, utworzona na podstawie rozkazu komendanta Paula Wernera Hoppego. 90 procent więźniarek stanowiły młode kobiety i dziewczyny pochodzenia żydowskiego z Grecji, Litwy, Białorusi, Austrii i Węgier. Wśród polskich więźniarek przeważały Żydówki z transportów z Płaszowa i z łódzkiego getta.

Na początku 1945 roku, podczas ofensywy wojsk radzieckich w Prusach Wschodnich obóz pospiesznie zlikwidowano, a jeńców prowadzono na tak zwany Marsz Śmierci. Część z nich wprowadzono na lody zamarzniętego Zalewu Wiślanego, gdzie zostali rozstrzelani i zatonęli, innych z kolei ewakuowano do miejscowości Palmnicken (obecnie Jantarnyj w obwodzie kaliningradzkim), gdzie 31 stycznia 1945 roku również ich rozstrzelano. Łącznie w obozie w Sępopolu podczas wojny, nie licząc ewakuacji, zamordowano około 400 osób pochodzenia żydowskiego.

21 września 2009 czyli momentu odsłonięcia pomnika, opiekę nad nim sprawują uczniowie Gimnazjum im. Ireny Sendlerowej w Sępopolu. Uczniowie prowadzą prace porządkowe, przynoszą kwiaty i znicze. Podjęli również prace badawcze mające na celu ustalenie listy nazwisk więźniarek z Polski. W tym zakresie uczniowie współpracowali z Muzeum w Sztutowie oraz z władzami lokalnymi. Dzięki swoim poszukiwaniom odkryli, że wśród osób więzionych w podobozie Stutthof były m.in.: Gute Baczińska (nr 74 390), Ester Rawska (nr 76 196), Kagan Rewa (nr 69 992), Karcz Rywak (nr 5 453), Izrael Regina (nr 81 737), Rochman Tauba (nr 89 347), Ziber Maria (nr 75 628), Leczycka Cyla (nr 75 859), Szulman Choma (nr 88 781), Rafałowicz Chaja (nr 76 681), Gross Gitla (nr 89 701), Tauber Rachela (nr 57 040).

Na uroczystości Edyta Jurewicz-Bach, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sępopolu oficjalnie przekazała opiekę nad pomnikiem uczniom Szkoły Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Sępopolu.

Damian Dryświat

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA: redakcja@nowiny24.net.