Portugalska przygoda uczniów i nauczycieli reszelskiej szkoły

fot. archiwum szkoły

Benavente – małe miasteczko w Portugalii to cudowne miejsce, w którym odbyło się kolejne spotkanie partnerskie realizowanego w Zespole Szkół im. Macieja Rataja w Reszlu projektu międzynarodowego Erasmus+ – Raising Responsible Citizen.


W spotkaniu uczestniczyli nauczyciele z Polski, Turcji, Portugalii, Chorwacji i Grecji. Razem 24. uczniów i 20. nauczycieli. Polskę – a właściwie Reszel – reprezentowało 4. nauczycieli: Anna Jałoszewska, Ewa Piechota, Dorota Parada i Artur Palke oraz 3 uczennice: Zuzanna Kania z klasy 2 LO, Natalia Wypyszczak z klasy 3 LO i Aleksandra Kuligowska z klasy 3 GPC.

Nauczyciele zgłębiali wiedzę na temat wykorzystania technologii komputerowych podczas lekcji matematyki, historii i informatyki, przygotowane przez portugalskich nauczycieli, ale też podczas warsztatów i lekcji przygotowanych przez nauczycieli uczestniczących w projekcie na temat m.in wykorzystania mediów w nauczaniu, zwiększania międzykulturowego zrozumienia czy innowacyjnych metod dydaktycznych. W tym samym czasie uczniowie debatowali w Parlamencie Przyszłości i pracowali nad stworzeniem Powszechnej Deklaracji Demokracji, która miałaby obowiązywać w 2030 roku.

Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego zwiedzania Lizbony, po którym całą projektową grupą udaliśmy się pociągiem do miejscowości Vila Franca die Xira, gdzie na uczniów czekali już rodzice z goszczących ich rodzin – opisują wyjazd do Portugalii Dorota Parada i Ewa Piechota, nauczycielki ZS Reszel. – Uczniowie trochę zdenerwowani, trochę podekscytowani i szczęśliwi udali się na noc do swojej nowej portugalskiej rodziny.

Drugi dzień rozpoczął się powitalną ceremonią, którą uprzyjemnił występ szkolnej orkiestry. Po tym był czas na zabawy integracyjne, a po nich zarówno uczniowie, jak i nauczyciele rozpoczęli swoje zajęcia. Kolejne dni upływały na realizacji zadań projektowych.

Zaprezentowaliśmy portugalskim uczniom nasze kraje, miasta i regiony w świetle demokracji, wyborów powszechnych i lokalnych oraz zasady przeprowadzania wyborów do samorządów szkolnych. Co ciekawe, niewiele nas różni. W wolnych chwilach poznawaliśmy uroki Benavente i jego okolic oraz zgłębialiśmy tajniki kuchni portugalskiej – dodają nauczycielki reszelskiej szkoły.

W ramach uczenia się poprzez działanie odbyliśmy dwie wycieczki: na najdalej wysunięty na zachód punkt lądu stałego Europy – przylądek Cabo da Roca oraz do Parlamentu w Lizbonie. Oczywiście mieliśmy też okazję pospacerować pięknymi lizbońskimi uliczkami i podziwiać niesamowite widoki z różnych punktów tego cudownego miasta. Będąc w Lizbonie trudno nie odwiedzić Sintry – tam również zostawiliśmy swój ślad.

Jednak wszystko co dobre, szybko się kończy. Kolejne spotkanie dobiegło końca, pojawił się żal, smutek i… łzy. Pożegnania nie miały końca, zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli. Wszyscy zgodnie orzekli, że udział w projekcie pozwala na spotkanie cudownych ludzi. Portugalczycy okazali się wspaniałymi gospodarzami, dbającymi o każdy, najdrobniejszy szczegół. – Ciężko było wyjeżdżać. Jedyne co pozwala nam widzieć jasną stronę tego rozstania to kolejne spotkanie w Turcji, a następnie w Polsce – przyznają panie Dorota Parada i Ewa Piechota.

źródło: ZS Reszel

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA: redakcja@nowiny24.net