To była bardzo mądra lekcja

fot. archiwum szkoły

Młodzież klas pożarniczych Zespołu Szkół im. M. Rataja w Reszlu pod okiem nauczyciela edukacji pożarniczej kpt. Sławomira Siwka z Komendy Powiatowej PSP w Kętrzynie przy wsparciu druhów OSP Reszel wzięła udział w ogólnopolskiej akcji edukacyjno-informacyjnej „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”


W centrum Reszla uczniowie „Rolka” uświadamiali przechodniów o zagrożeniach związanych z zatruciem tlenkiem węgla. Młodzież informowała o tym, skąd bierze się CZAD (tlenek węgla) i dlaczego jest tak niebezpieczny. Aby trafić do mieszkańców i zainteresować ich tematem, rozdawano ulotki zawierające podstawowe informacje dotyczące zagrożeń związanych z czadem. To z nich można się dowiedzieć, iż CZAD jest bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku. W związku z tymi właściwościami wskazany jest w domach/mieszkaniach CZUJNIK CZADU.

Mała inwestycja w duże bezpieczeństwo pozwala zmniejszyć ryzyko utraty zdrowia bądź życia.

Mieszkańcy, początkowo tylko z oddali, przyglądający się akcji. Po kilku chwilach przełamali nieśmiałość i z zainteresowaniem wzięli udział w ćwiczeniach z użyciem szkoleniowego AED, który symuluje pracę tego prawdziwego. A taki od kilku dni znajduje się na ścianie reszelskiego ratusza jako jedyny w powiecie. Uczniowie objaśniali, jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową. W pokazie wykorzystano także fantomy osoby dorosłej, dziecka i niemowlęcia. Na koniec wspólne zdjęcie ze strażakami i nadzieja, iż tego typu akcje społeczne przełożą się na zmniejszenie liczby zdarzeń związanych z tlenkiem węgla.

Ze statystyk wynika, iż w ubiegłym roku w sezonie grzewczym doszło do 3842 zdarzeń związanych z CZADEM. W ich wyniku uszczerbku na zdrowiu doznały 2024 osoby, a 52 osoby to ofiary śmiertelne. Niestety statystyki nie kłamią. Tlenek węgla zbiera śmiertelne żniwo każdego roku.

Mając świadomość tego, uczniowie chętnie przystąpili do akcji. Musimy zdawać sobie sprawę, iż CZAD może powstać w urządzeniach grzewczych opalanych drewnem, węglem, gazem czy olejem opałowym. Co roku, a w szczególności przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, należy wykonać obowiązkowe, okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej. CZAD powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza, dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Przekazując te informacje tutaj oraz w formie ulotek mieszkańcom Reszla i okolic młodzi ludzie mają nadzieję, że wpłynie to na zwiększenie świadomości zagrożenia i poprawę bezpieczeństwa.

Kilka porad:

  • – systematycznie czyścić, sprawdzać szczelność i wykonywać przeglądy techniczne przewodów kominowych
  • – użytkować tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta
  • – nie zasłaniać i nie przykrywać urządzeń grzewczych
  • – nie zaklejać i nie zasłaniać kratek wentylacyjnych
  • – w przypadku wymiany okien na nowe sprawdzić poprawność działania wentylacji; nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację
  • – nigdy nie bagatelizować objawów, takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, gdyż mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla

Jeżeli symptomy te skojarzymy z możliwością wystąpienia w naszym domu/mieszkaniu tlenku węgla, należy je natychmiast przewietrzyć, ewakuować współmieszkańców, wyjść na zewnątrz, wezwać służby ratunkowe.

To nie jedyna tego typu kampania w naszej okolicy. Już 23 października uczniowie z klas pożarniczych ZS im. M. Rataja w Reszlu i strażacy OSP Reszel spotkają się z mieszkańcami Korsz, by i tam przypomnieć o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą CZAD.

Julita Woźniakowska
J. Szapiel kl. III LO

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA: redakcja@nowiny24.net