Iskierki z Piecek otarły łzy tęskniącym z Ojczyzną [GALERIA]

W Wisaginii Iskierki z Piecek zostawiły po sobie bardzo dobre wrażenie. Fot. archiwum Iskierki Nadziej

W miniony weekend zespół Iskierka Nadziei z Piecek gościł na 20. Festynie Kultury Polskiej w Wisaginie na Litwie. – Oprócz nas zaprezentowały się też zespoły z Białorusi, Łotwy i oczywiście Wileńszczyzny – mówi Zofia Chrostek, prezes „Iskierek.”Zespół z powiatu mrągowskiego był jedynym przedstawicielem naszego kraju. Nasi seniorzy wystąpili ze swoim programem patriotycznym, co wycisnęło niejedna łżę na widowni. Pani Zofia przyznaje, że dało się wyczuć na sali tęsknotę za krajem.

Na festyn zespół z Piecek pojechał zaproszony przez Wisagiński Oddział Związku Polaków na Litwie. – Oni są tam bardzo aktywni, propagują polską kulturę i tradycję. Celebrują obchody świąt narodowych, a także organizują imprezy kulturalne związane z Polskością.

Iskierki miały dwa wejścia. O pierwszym wiemy – w tym drugim zespół z Piecek przedstawił program oparty na folklorze mazurskim, z uwzględnieniem promocji gminy. Po występach pieckowianie zaproszeni byli na przyjęcie, na którym ponownie dało się wyczuć tęsknotę za Polską. – Usłyszeliśmy dużo ciepłych słów pod swoim adresem, nasz program bardzo spodobał się innym uczestnikom i samym organizatorom – opowiada prezes Chrostek. Sporym zaskoczeniem, ale i zainteresowaniem cieszyła się rzecz jasna gwara mazurska.

Zygfryd Binkiewicz, prezes wisagińskiego oddziału ZPnL już po powrocie Iskierek do domu przekazywał wyrazy szacunku i uznania od mera Erlandasa Galaguzasa, obdarowanego prezentami ufundowanymi przez wójt Agnieszkę Kurczewską.

Dobre wrażenie pozostało w sercach na Obczyźnie.

Marek Szymański

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA: redakcja@nowiny24.net