Młodzież z Bisztynka wie dużo o olimpijczykach

fot. archiwum gminy

W Białymstoku odbył się krajowy finał konkursu wiedzy olimpijskiej „100 lat Polskiego Komitetu Olimpijskiego 1919-2019”. Konkurs miał na celu nie tylko uczczenie jubileuszu 100 lat działania Polskiego Komitetu Olimpijskiego, ale przede wszystkim promowanie edukacyjnych i wychowawczych wartości sportu oraz upowszechnianie wiedzy historycznej o dokonaniach olimpijczyków.W Operze i Filharmonii Podlaskiej uczestnicy rywalizowali w trzech kategoriach – podstawowej, ponadpodstawowej i open. Ich zmaganiom przyglądali się m.in. minister edukacji Dariusz Piontkowski, a także olimpijczycy i medaliści igrzysk,w tym Wojciech Fortuna (złoto w 1972 r. w Sapporo), Piotr Markiewicz (brąz w 1996 r. w Atlancie), Marian Sypniewski (brąz w drużynie 1980 r. w Moskwie oraz brąz w drużynie w 1992 r. w Barcelonie) oraz Mieczysław Nowicki (brąz w 1976 r. w Montrealu).

W internetowych eliminacjach wzięło udział kilka tysięcy osób. W skład reprezentacji województwa warmińsko-mazurskiego weszli uczniowie Szkoły Podstawowej w Bisztynku – Dawid Gadomski, Kacper Kozerski, Gabriel Łuczyc i Filip Raczkowski.

Zmagania rozpoczęły się od części pisemnej, w której zawodnicy musieli odpowiedzieć na 20 pytań. Ten etap pozwolił na wyłonienie po 6 najlepszych uczestników konkursu w poszczególnych kategoriach. 18 finalistów przystąpiło do części ustnej. Tu zawodnicy musieli wykazać się m.in. znajomością wyglądu czy życiorysów olimpijczyków oraz wiedzą nt. konkurencji olimpijskich na igrzyskach w Rio de Janeiro.

W ścisłym finale szkół podstawowych znaleźli się Dawid i Gabriel, jednak najlepszy wynik uzyskała białostoczanka Monika Urbańska. Drugi był Dawid, a trzeci Gabriel.

Gabriel otrzymał także puchar jako najmłodszy uczestnik konkursu (2009r). Nagrodę odebrał z rąk ministra Piontkowskiego.

Finał Krajowego Konkursu Wiedzy Olimpijskiej zorganizowany został przez Podlaską Radę Olimpijską Polskiego Komitetu Olimpijskiego wspólnie
z Podlaskim Kuratorium Oświaty.

źródło: gmina Bisztynek
(Magdalena Marczak- Zień)

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA: redakcja@nowiny24.net

Uczniowie SP w Bisztynku finalistami Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Olimpijskiej. Fot. archiwum gminy