Mieszkańcy Kętrzyna słono zapłacą za śmieci

Grafika Urzędu Miasta

W Kętrzynie ceny śmieci znowu mocno pójdą w górę. Po podwyżce, którą radni „przyklepali” w lutym, zapewne to samo zrobią podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej. Nowa proponowana przez burmistrza cena sięga powyżej 30 złotych.Jeszcze do lutego w Kętrzynie płacono 7,68 zł za opady segregowane i 13,58 zł za niesegregowane. Potem radni przegłosowali blisko 100 procent podwyżki – odpowiednio 13,50 za śmieci segregowane i 25 zł za niesegregowane. Od nowego roku mieszkańcy Kętrzyna muszą się liczyć z kolejnym wzrostem cen.

Cena, którą zaproponujemy na najbliższej sesji to jest 31,80 złotych – zakomunikował przedstawicielom lokalnych mediów burmistrz Ryszard Niedziółka podczas wtorkowej konferencji, która dotyczyła wyłącznie podwyżek cen za odbiór odpadów komunalnych. – Z tej ceny niemal 20 złotych stanowią opłaty na bramie. Blisko 11 złotych stanowią koszty przedsiębiorcy, który zagospodarowuje odpady – reszta to są ogromne koszty administracyjne. Szukamy oczywiście tańszych rozwiązań. Jeśli takie znajdziemy pierwszy zaproponuję obniżkę cen.

Zapowiadana przez władze cena to ta dolna kwota, jaką mieszkańcy Kętrzyna zapłacą za odpady. – Obecnie nie ma już wyboru segregowania bądź nie segregowania odpadów. Wszyscy musimy segregować – tłumaczy Ewa Sadowska z Urzędu Miasta. – Wiąże się to z osiągnięciem poziomu recyklingu, który w latach 2020-2024 musi być co najmniej na poziomie 50. procent wagowo zebranych odpadów – dodaje urzędniczka. To efekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, która prócz obowiązku segregacji śmieci wprowadziła także kary za jej brak.

Problem już teraz dotyczy wielu samorządów w Polsce, a kolejne będą zmagać się z podwyżkami w najbliższym czasie. Niemniej bez racjonalnej edukacji nie można wymagać od społeczeństwa zrozumienia, a tym bardziej nie powinno się go… karać. Na szczęście – można powiedzieć – burmistrz Kętrzyna zapowiada edukację, chociaż „tylko” w pierwszym kwartale.

emes

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA: redakcja@nowiny24.net