Przysięga i promocja u „Terytorialsów” [GALERIA]

fot. archiwum Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej

1 grudnia przejdzie do historii jako ten dzień, w którym miała miejsce pierwsza promocja podoficerska żołnierzy-obywateli 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej – absolwentów kursu „SONDA”. Przysięgę w Giżycku złożyło ponad 90. żołnierzy-obywateli, a patenty podoficerskie odebrało blisko 40. absolwentów kursu podoficerskiego.


W minioną niedzielę odbyła się ostatnia w tym roku przysięga żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Ochotnicy, którzy złożyli przysięgę, wstąpili w szeregi 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej 16 listopada. To ludzie o różnych zawodach, zainteresowaniach i pasjach. Są m.in. nauczyciele i uczniowie, przedsiębiorcy, prawnicy, mechanicy, operatorzy maszyn. Jest też weterynarz, lakiernik, fizjoterapeuta, szkutnik i podkuwacz koni.

Przez szesnaście dni szkolili się intensywnie w 41 Batalionie Lekkiej Piechoty w Giżycku, ucząc się taktyki, marszu w terenie, zachowania w przypadku ataku, bytowania, elementów survivalu, obsługi radiostacji. Dużo zajęć było na strzelnicy, gdzie żołnierze uczyli się obsługi broni. Ważnym elementem szkolenia była także pierwsza pomoc przedmedyczna na polu walki.

Szkolenie podstawowe to jedynie wstęp do dalszego szkolenia, które trwa 3 lata. Są to nie tylko szkolenia rotacyjne – czyli jeden weekend w miesiącu. To także szkolenia dodatkowe i dwutygodniowy poligon, po każdym roku służby. W sumie żołnierze przez trzy lata spędzą w mundurze ponad 4 miesiące – podkreśla dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Mirosław Bryś.

Uroczystości towarzyszyły ogromne emocje. Tak po stronie żołnierzy, jak i rodzin, które przyjechały uczestniczyć w tym wydarzeniu.

Podczas uroczystej ceremonii, 36 warmińsko-mazurskich Terytorialsów odebrało, z rąk dowódcy brygady, promocję na pierwszy stopień podoficerski – stopień kaprala. Promocja jest zwieńczeniem trwającego kilka miesięcy kursu „SONDA”, w ramach Szkoły Niższych Dowódców WOT. Niebawem nowo promowani podoficerowie będą mogli sprawdzić się w roli dowódców sekcji w swoich pododdziałach.

Ponad rok temu podjęliście decyzję o wstąpieniu do 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Poszliście krok dalej i dziś staliście się podoficerami. Od teraz musicie być świadomi godności podoficera Wojska Polskiego. Pamiętajcie, że to przywilej, ale i ogromna odpowiedzialność, nie tylko za kraj, ale i za podwładnych – zaznaczył dowódca podczas uroczystości wręczenia patentów podoficerskich.

Promocję na stopień kaprala, z najlepszym wynikiem, odebrał kpr. Dawid Korecki z 41 Batalionu Lekkiej Piechoty w Giżycku, na co dzień stolarz, mąż i ojciec dwóch córek. – Cieszę się, że dałem radę, choć nie było łatwo. Teraz, gdy emocje i napięcie opadły, towarzyszy mi duma. Wiem, że to dopiero początek. Jestem świadomy, że cały czas muszę się uczyć. W tym ważnym dniu towarzyszyła mu rodzina. W szczególny sposób żona, która poszła w ślady męża. – Ten dzień jest wyjątkowy. Z jednej strony otrzymuję mianowanie na pierwszy stopień podoficerski, z czego jestem dumny, ale jeszcze bardziej jestem dumny z żony, która dziś złożyła przysięgę wojskową. Teraz wspólnie będziemy kontynuować naszą przygodę wojskową – dodaje.

Wśród promowanych są trzy kobiety. – Do WOT wstąpiłam ponad rok temu. Początki nie były łatwe, ale im więcej pracy i nauki wkładałam w szkolenia, tym większa była satysfakcja. Na co dzień wykonuje pracę biurową, więc to był dla mnie zupełnie inny świat. Świat który po założeniu munduru bardzo mi się spodobał. Zdecydowałam się spróbować swoich sił na kursie podoficerskim SONDA po to, aby się kształcić i poszerzać swoją wiedzę. Kurs był bardzo intensywny, ale najważniejsze było samokształcenie. Bez tego nie byłoby sukcesu– podkreśla kpr. Milena Pac z 45 Batalionu Lekkiej Piechoty w Olsztynie. Żołnierze podkreślają, że ich sukces to zasługa kadry instruktorskiej. – Instruktorzy dołożyli wszelkich starań, żeby wytłumaczyć nam zagadnienia, przygotować nas do egzaminu – dodaje.

Składający przysięgę to mieszkańcy powiatów: giżyckiego, kętrzyńskiego, ełckiego, piskiego, oleckiego, elbląskiego, bartoszyckiego, pasłęckiego, ostródzkiego, olsztyńskiego. Przeprowadzone analizy pokazują, że to ludzie młodzi. Ponad 60% nowych Terytorialsów nie ukończyła jeszcze 25 lat. Blisko 20% Terytorialsów składających przysięgę posiada wykształcenie wyższe, a prawie 40% wykształcenie średnie, z czego większość to uczniowie.

Wśród promowanych żołnierzy na pierwszy stopień podoficerski najwięcej, bo aż 30% służy w 41 Batalionie Lekkiej Piechoty w Giżycku. Blisko 20% żołnierzy promowanych to Terytorialsi z 42 Batalionu Lekkiej Piechoty w Morągu, a 25% szkoli się w 45 Batalionie Lekkiej Piechoty w Olsztynie. Batalion lekkiej piechoty w Braniewie zostanie wzmocniony przez 6 nowych podoficerów. Ponad 8% nowo promowanych to żołnierze z kompanii logistycznej i dowodzenia.

4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej im. kpt. Gracjana Fróga ps. „Szczerbiec” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Terenem działań jest województwo warmińsko-mazurskie. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): Morągu, Braniewie, Giżycku, Olsztynie oraz kompania saperów w Ełku. Brygadą dowodzi płk Mirosław Bryś.

Obecnie w WOT służbę pełni już ponad 22 600 żołnierzy, w tym ponad 2200 Terytorialsów z Warmii i Mazur. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

Monika Jabłońska-Buder
rzecznik prasowy 4. W-MBOT