Kętrzyńska młodzież rządzi!

„Pif-paf jesteś trup!” – ten spektakl pokazał, jakie pokłady talentu tkwią w kętrzyńskiej młodzieży. Fot. archiwum I LO

Jan Zamoyski powiedział kiedyś, że „takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. Jeśli tak na to patrzeć, to Kętrzyn ma przed sobą świetlana przyszłość. Dbają o to niezłomni nauczyciele, instruktorzy, którzy nie patrzą na uwarunkowania polityczno-ekonomiczne, tylko prą do przodu. A z nimi kroczy młodzież.


Jedną z takich „lokomotyw” dla lokalnej młodzieży jest Jarosław Olejnik, nauczyciel I Liceum Ogólnokształcące im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie, którego inicjatywy wprost zadziwiają. W listopadzie jego podopieczni pokazali, że Kętrzyn stać na dobrą sztukę. Na deskach auli szkoły młodzież skupiona w szkolnej grupie teatralnej „Rampa” zaprezentowała spektakl „Pif-paf jesteś trup!”. Spektakl ten premierę miał nieco wcześniej podczas 23. Przeglądu Teatrów Amatorskich im. Kasi Kowal w Mrągowie. Konkurencja była silna, ale doświadczenie wywiezione z Mrągowa zaprocentowało szybko. Kętrzyńska premiera okazała się strzałem „w dziesiątkę”. Publiczność dopisała, sala wypełniła się po brzegi. Emocje, historia, stroje, gra aktorów … wszystko „zagrało” jak należy. Po spektaklu były owacje na stojąco, gratulacje i długie rozmowy.

Ale teatr nie jest jedyną formą sztuki, którą w kętrzyńskim LO propaguje Jarosław Olejnik. Pod koniec listopada, także w auli szkoły, odbyła się dryga edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Artystycznej (OPPA). Tegoroczny festiwal skupiony był wokół twórczości Jerzego Satanowskiego – wybitnego kompozytora, dyrygenta i reżysera muzycznego. Jeden z najważniejszych polskich kompozytorów jest autorem muzyki do piosenek aktorskich, głównie do tekstów Edwarda Stachury, Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty oraz Jana Wołka, wykonywanych między innymi przez Krystynę Jandę, Piotra Fronczewskiego, Hannę Banaszak, Zbigniewa Zamachowskiego czy Jacka Bończyka. Jerzy Satanowski tworzy również realizacje teatralne, ścieżki muzyczne do filmów, od wielu lat jest jurorem ważnych konkursów wokalnych, w tym Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie.

Jury, któremu przewodził sam mistrz, Grand Prix konkursu przyznało Karolowi Foltyńskiemu z Dąbrowy Górniczej, który zachwycił publiczność utworami „Sanatorium” i „Życie to nie teatr”. Pierwsze miejsce zajął zespół „Poczytalni” z Dąbrowy Górniczej, drugie reprezentująca I LO Aleksandra Jeznach, a trzecie inna kętrzynianka Dominika Siwek. Wszyscy laureaci i wyróżnieni, prócz nagród pieniężnych i rzeczowych, otrzymali statuetki wykonane przez Katarzynę Bronakowską.

Osobą, która ma dużo pomysłów na młodzież, a przede wszystkim cieszy się jej dużym zaufaniem i autorytetem, jest Piotr Frąckiewicz. Instruktor tańca breakdance co chwila może się chwalić sukcesami „młodych wilczków”, którzy zdobywają parkiety już nie tylko w Polsce. Jednak taniec to nie wszystko, czym Piotr może młodzieży imponować. Pod koniec listopada w sali widowiskowej kętrzyńskiego kina „Gwiazda” swoją oficjalną premierę miał spektakl taneczno-teatralny „Kierunek Sybir”. To poruszająca historia ludzi zesłanych na Sybir, a w jej realizację zaangażowana jest liczna grupa kętrzyńskiej młodzieży, prowadzona przez czwórkę znakomitych instruktorów z Kętrzyńskiego Centrum Kultury – wspomnianego już Piotra, Katarzynę Rakowską, Izabelę Frąckiewicz i… Jarosława Olejnika. – Sam pomysł na spektakl pojawił się ponad trzy lata temu, podczas spotkań młodzieży tworzącej spektakl z Kętrzyńskim Kołem Związku Sybiraków – mówią twórcy.

W grudniu, tuż przed świętami, utalentowana młodzież z Kętrzyna zaprasza mieszkańców na niepowtarzalny świąteczny musical pt. „Opowieść wigilijna”, stworzony na podstawie opowieści Charlesa Dickensa. Na scenie wystąpi 80 młodych artystów, nad którymi opiekę artystyczną sprawują Katarzyna Rakowska, Izabela Frąckiewicz, Dorota Gwarda, Irena Linkiewicz i Piotr Frąckiewicz.

„Kierunek Sybir”, czyli teatr i taniec na jednej scenie. Fot. archiwum Piotra Frąckiewicza

Efekty pracy z młodzieżą widać co chwila w innych placówkach. Choćby w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, gdzie co jakiś czas uczniowie „błyszczą” talentem i niebanalnymi pomysłami. Dwa lata temu podopieczni Stowarzyszenia Na Rzecz Dzieci i Dorosłych Niepełnosprawnych Umysłowo i Ich Rodzin „STO”, uczniowie SOSW oraz uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej i podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Kętrzynie, wspólnymi siłami uczcili jubileusz 660-lecia nadania praw miejskich miastu Kętrzyn. W roku ubiegłym realizacji doczekał się projekt „Wojciech Kętrzyński – człowiek, który przybliżył Mazury Polsce, a Polskę Mazurom”, zawierający piosenki o W. Kętrzyńskim i teledysk do utworu „Spotkanie przy kawie”, w którym w rolę patrona miasta tradycyjnie już wcielił się Józef Jabłoński. Muzykę do wszystkich utworów napisał Jacek Kwiatkowski.

W Kętrzynie osoby niepełnosprawne też mogą się realizować. Tu na planie teledysku „Na polu sośna stojała” (muz. Jacek Kwiatkowski). Fot. Monika Grudzińska

Tamtej prezentacji towarzyszyła promocja kolorowanki „Wojciech Kętrzyński – przewodnik po Kętrzynie dla najmłodszych cz.1”. W grudniu finału doczekał się natomiast kolejny przewodnik – tym razem po Mazurach. Uczestnicy tego projektu stworzyli kolorowankę dla najmłodszych, zawierającą czarno-białe ilustracje z charakterystycznymi obiektami Mazur w tle. Z przewodnikiem ukazała się też kolejna porcja piosenek, właściwie pieśni, ludowych. Do jednej z sześciu pieśni, które wykonują osoby niepełnosprawne, nakręcono także teledysk.

Kętrzyńska młodzież rządzi!

zebrał Marek Szymański

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA: redakcja@nowiny24.net