Nasze biblioteki świetnie sobie radzą

fot. archiwum gminy

Podsumowano działalność bibliotek publicznych województwa warmińsko-mazurskiego. Podczas spotkania, które odbyło się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie, wyróżniono biblioteki, które znalazły się w Rankingu Bibliotek organizowanym przez Instytut Książki i dziennik „Rzeczpospolita”.Celem rankingu jest wskazanie i opisanie gmin, które przywiązują szczególną wagę do rozwijania czytelnictwa, aktywności społecznych i przekształcają biblioteki w ośrodki służące tym celom. Organizatorzy proszą o odpowiedź na ankietę z pytaniami dotyczącymi działalności biblioteki gminnej. Jest ona skierowana do wszystkich gmin wiejskich, miejsko-wiejskich i gmin miejskich.

W tegorocznym rankingu wzięło udział 760 bibliotek. Ocenie poddano m.in. powierzchnię biblioteki i filii w przeliczeniu na ilość mieszkańców, zatrudnienie, liczbę godzin otwarcia biblioteki, wielkość księgozbioru w przeliczeniu na ilość mieszkańców, wielkość księgozbioru nowego, dostępność prasy i nowych mediów oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Punkty można było uzyskać także za działające przy bibliotece kółka czytelnicze, artystyczne czy literackie.

Z naszego regionu w gronie stu najlepszych bibliotek w kraju znalazły się Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Korszach (31. miejsce, 4. miejsce w województwie!), Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie (64. miejsce), Miejska Biblioteka Publiczna w Kętrzynie (81. miejsce), Biblioteka Publiczna Miejsko-Gminna w Mikołajkach (87. miejsce) i Biblioteka Publiczna w Rynie (88. miejsce).

źródło: korsze.pl