Projekt „Silna marka MRĄGOWO” wciąż w grze o dofinansowanie

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com

Wiemy już, które miasta zakwalifikowały się do II etapu naboru w ramach programu „Rozwój Lokalny” finansowanego ze środków Funduszy Norweskich i EOG 2014 – 2021. W konkursie złożono 212 wniosków, ale do II etapu przeszły tylko 54 najlepiej ocenione projekty. Z województwa warmińsko-mazurskiego do drugiego etapu zakwalifikowały się Mrągowo i Ełk.


Mrągowski projekt nosi nazwę „Silna marka MRĄGOWO”. Co kryje się pod tym hasłem? Mrągowo jest już silną marką, rozpoznawalną w kraju, głównie za sprawą festiwali. Jednak badania pokazują, że słabnie siła ich przyciągania, ze względu na dużą i rozbudowaną ofertę wydarzeń w Polsce. Oznacza to, że może to być ostatni moment na utrzymanie i wzmocnienie pozycji Mrągowa – wyjaśnia burmistrz Mrągowa, Stanisław Bułajewski.

Złożony projekt przewiduje nawiązanie do przedwojennej tradycji uzdrowiska, co ma pomóc uruchomić całoroczną turystykę kurortową, wzmocnić działania proekologiczne (eliminacja niskiej emisji, zmniejszenie presji transportu w centrum, redukcja zużycia opakowań i odpadów) oraz wykreować w rejonie Placu Kajki centrum z nowymi funkcjami kulturalno-rozrywkowymi, gdzie ma się skupiać aktywność turystów i mieszkańców.

Burmistrz Bułajewski dodaje, że projekt będzie realizowany w ścisłej współpracy z różnymi grupami społecznymi, bo mrągowianie są aktywni i tę aktywność samorząd chce wykorzystać. Wszystko po to, by w efekcie projektu – oprócz działań związanych z infrastrukturą – doprowadzić do większej integracji społecznej, większego zaangażowania młodzieży, starszych i niepełnosprawnych. Tak, by wszyscy mieszkańcy, turyści, a także przedsiębiorcy mogli czuć się w Mrągowie dobrze.

Cieszę się, że nasz wniosek zakwalifikował się do kolejnego etapu – dodaje burmistrz Mrągowa. Przed nami okres intensywnej pracy nad przygotowaniem kompletnej propozycji projektu polegającej na opracowaniu Planu Rozwoju Lokalnego i Planu Rozwoju Instytucjonalnego przy kompleksowym wsparciu ze strony ekspertów Związku Miast Polskich oraz Instytutu Rozwoju Miast i Regionów. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej szacuje, że czas trwania tej fazy będzie uzależniony od tempa prac Wnioskodawców i przebiegu współpracy z ww. ekspertami. Już wiadomo, że potrwa minimum 6 miesięcy. Docelowo dofinansowanie otrzyma około 15 miast, które dostaną wsparcie na realizację projektu od 3 mln euro do 10 mln euro. Wkład własny nie jest wymagany, więc dofinansowanie może sięgnąć nawet 100%.

źródło: UM Mrągowo

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA: redakcja@nowiny24.net