#WeRemember! Mrągowska młodzież nie zapomina

fot. archiwum ZS nr 2

W poniedziałek 27 stycznia wypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Święto zostało uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ dla uczczenia pamięci ofiar żydowskiego pochodzenia, które zginęły w czasie II wojny światowej z rąk nazistowskich oprawców. Uczniowie grupy Generation Europe, działającej w ZS nr 2 w Mrągowie wraz z Magdaleną Lewkowicz, ambasadorem muzeum Polin, zachęcają do przyłączenia się do akcji #WeRemember, która ma na celu solidarne oddanie hołdu pamięci ofiar.


W wyniku planowych działań ludobójczych III Rzeszy w czasie II wojny światowej zostało zamordowanych około 6 milionów europejskich Żydów, w tym 1,5 miliona dzieci. Większość z nich zginęła w obozach koncentracyjnych i zagłady na okupowanych przez Niemcy ziemiach polskich. Była to bezprecedensowa i największa w historii próba wymordowania całego narodu przy użyciu metod przemysłowych.

W tym roku obchodzić będziemy 75. rocznicę, stąd warto przyłączyć się do akcji #WeRemember – wystarczy opublikować swoje zdjęcie z kartką, na której napisane jest „We remember” (Pamiętamy) i zamieścić je na wybranym portalu społecznościowym (Facebook, Twitter, Instagram) z hasztagiem #WeRemember lub przesłać na adres mailowy weremember@wjc.org. Celem tej społecznej kampanii ma być nie tylko uczczenie pamięci ofiar Holokaustu, ale również rozpowszechnianie wiadomości, że tak potworna zbrodnia już nigdy nie może się powtórzyć. 

Już 7. stycznia akcja odbędzie się w Zespole Szkół nr 2 w Mrągowie. Należy przynieść ze sobą kartkę w formacie A4 z napisem „Pamiętamy” w dowolnym języku. Można także zabrać zdjęcia osób, które zostały bezpośrednio dotknięte tą tragedią.

W dniach 24–27 stycznia na ścianie obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau wyświetlane będą zdjęcia biorące udział w akcji. Będzie je również można zobaczyć w bezpośredniej transmisji na żywo na kanale YouTube.

W swojej rezolucji Zgromadzenie Ogólne ONZ zaleciło państwom członkowskim opracowanie programów edukacyjnych, aby uwrażliwić przyszłe pokolenia na tragedię Holokaustu i zapobiec w ten sposób aktom ludobójstwa w przyszłości. Jednocześnie wystąpiło z prośbą do sekretarza generalnego o ustanowienie szeroko zakrojonego programu na temat „Holokaust i Narody Zjednoczone”, a także o powzięcie środków mobilizujących społeczeństwo obywatelskie do podtrzymywania pamięci i edukacji na temat Zagłady.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA: redakcja@nowiny24.net