To był ważny wyjazd do stolicy

Fot. Klub Integracji Społecznej Srokowo

Pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Srokowie uczestniczyli w Kongresie Profesji i Zawodów Pomocowych. Spotkanie pod auspicjami prezydenta Andrzeja Dudy odbyło się we wtorek 25 lutego na Politechnice Warszawskiej.


To wydarzenie inicjujące prace nad integracją profesji i zawodów pomocowych. Kongres był okazją do spotkania przedstawicieli różnych środowisk zawodowych, wymiany doświadczeń, określenia tego, co profesjonalistów łączy. Podczas spotkania zaprezentowano i poddano pod dyskusję propozycje kierunkowych rozwiązań przygotowanych w Narodowej Radzie Rozwoju.

Kongres Profesji i Zawodów Pomocowych stanowi kontynuację Kongresu Poradnictwa, który miał miejsce 1 lipca 2019 roku – informują członkowie srokowskiego Klubu Integracji Społecznej, uczestniczący w kongresie. – Dlatego zaprezentowano też rezultaty prac podjętych po pierwszym kongresie, a mających na celu wsparcie rozwoju profesjonalnego poradnictwa jako usługi społecznej pierwszego kontaktu.

Kongres rozpoczęły dyskusje środowiskowe w pięciu równoległych grupach (poradnictwo/doradztwo, opieka/wychowanie, praca socjalna, praca środowiskowa i terapia). To podstawowe obszary świadczenia usług społecznych, które w sposób naturalny pozycjonują bliskie sobie profesje i zawody pomocowe.

W każdej grupie dyskusja – najpierw panelowa, a następnie otwarta – skupiała się wokół trzech pytań. Co nas łączy, a co nas dzieli? Jakie korzyści możemy osiągnąć z podjęcia działań integracyjnych i jakie konkretne działania integracyjne i prorozwojowe warto podjąć?

Warto rozważyć stworzenie ustawy o działalności pomocowej, która zarysowałaby ramy działania wszystkich zawodów i profesji pomocowych – zaproponował prezydent podczas kongresu. Andrzej Duda dodał, że można też rozważyć powołanie rady profesji i zawodów pomocowych, jako dobrowolnej, otwartej formy samorządu, która wzmocni znaczenie i poprawi funkcjonowanie osób, świadczących pomoc innym ludziom. – Jestem otwarty na wszelkie propozycje – dodał prezydent Duda.

źródło: KIS/prezydent.pl

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA: redakcja@nowiny24.net