Kętrzyn. Spotkanie sztabu kryzysowego w sprawie koronawirusa

Fot. Miasto Kętrzyn

We wtorek (10.03) w Urzędzie Miejskim w Kętrzynie odbyło się spotkanie dyrektorów miejskich jednostek, szkół, a także szefostwa policji, straży miejskiej i sanepidu. Nadzwyczajne posiedzenie sztabu kryzysowego zwołał Maciej Wróbel, zastępca burmistrza.


Podczas posiedzenia sztabu kierownicy jednostek zdali raport na temat przygotowania do ewentualnej sytuacji niebezpiecznej. Poinformowali, że informacje na temat higieny i zasad mycia rąk są wywieszone w każdej szkole i zakładzie pracy.

Jak poinformowała uczestników spotkania dyrektor kętrzyńskiego Sanepidu, w obecnej chwili sytuacja jest opanowana. – W naszym mieście brak jest osób hospitalizowanych, nie ma również mieszkańców poddanych kwarantannie. Na chwilę obecną pod nadzorem epidemiologicznym w powiecie kętrzyńskim znajduje się 16 osób – powiedziała Irmina Filipek, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kętrzynie.

Dyrektor kętrzyńskiego szpitala zapewnił z kolei, że jednostka funkcjonuje w trybie normalnym, ale w podwyższonym rygorze epidemiologicznym. W ostatnim czasie na terenie placówki obowiązuje zakaz odwiedzin. – Szpital jest ostatnim miejscem, do którego powinien trafić pacjent z koronawirusem, bo powoduje to kwarantannę placówki i personelu, a co za tym idzie wyłączenie placówki z normalnego funkcjonowania – powiedział Wojciech Glinka. – Dlatego osoby z podejrzeniem choroby muszą o tym informować sanepid.

W regionie do leczenia osób z koronawirusem przystosowano szpitale w Ostródzie, Elblągu i Olsztynie (dziecięcy). W komunikacie do mediów minister edukacji narodowej zaapelował do dyrektorów szkół o czujność i elastyczne reagowanie w razie pojawienia się osoby z podejrzeniem choroby.

Decyzją premiera w kraju zostały odwołane wszystkie imprezy masowe, czyli takie w których bierze udział powyżej tysiąca osób na terenie otwartym i powyżej 300 w przypadku wydarzeń sportowych w obiektach zamkniętych. – Najbliższe wydarzenie tego typu to zaplanowana na początek kwietnia Breakmania, w związku z decyzją premiera przekładamy ją na druga połowę roku – mówił burmistrz Wróbel. – Z kolei planowana na czwartek Gala Osobowości Kętrzyna odbędzie się z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, a przed wejściem ustawimy środek do dezynfekcji rąk. Odwołując galę, musielibyśmy równie dobrze zamknąć kino czy szkoły, bo frekwencja będzie podobna.

Główny Inspektor Sanitarny apeluje do seniorów o unikanie dużych skupisk ludzi, a o pomoc m.in. w zakupach prosi ludzi młodych. – Gdyby doszło do najczarniejszego scenariusza czyli pojawienia się przypadku zachorowania na koronawirusa w Kętrzynie, albo konieczności kwarantanny domowej wdrożymy miejski plan pomocy tym osobom – zapewnił zastępca burmistrza Kętrzyna. – Należy przestrzegać zasad higieny i zaleceń, ale przede wszystkim zachować spokój i nie dać się jakiejś panice. O wszystkich podejrzeniach należy informować sanepid a miejskie jednostki mają obowiązek informować burmistrza – powiedział Maciej Wróbel na koniec posiedzenia sztabu.

W Polsce stwierdzono 18 przypadków koronawirusa. Z kolei w pierwszym tygodniu marca w całym kraju na zwykłą grypę zachorowało 211 tysięcy osób (165 w powiecie kętrzyńskim), z czego 7 zmarło.

źródło: UMK

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA: redakcja@nowiny24.net