Mobilna e-przychodnia do dyspozycji mieszkańców Kętrzyna

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com

Mobilna e-przychodnia to najnowocześniejsze rozwiązanie na polskim rynku medycznym. W takiej przychodni każdy bez obecności lekarza może przejść badanie, które potwierdzi czy chory może być zakażony koronawirusem. Jeśli takie mini-przychodnie stanęłyby w każdym mieście, można byłoby szybko wyeliminować potencjalnych chorych. Na początku kwietnia jedna z nich powinna pojawić się w Kętrzynie.Dwóch liderów branży medycznej z Warmii zbudowało pierwsze w Polsce samoodkażające rozwiązanie telemedyczne. To efekt dwuletniej pracy doświadczonych firm. – Umożliwiamy bezpieczne konsultacje lekarskie i badania bez ryzyka zakażenia bezpośredniego zarówno dla pacjenta jak i dla lekarza – mówi jeden z pomysłodawców projektu. – Realizujemy to kompleksowo, bo obok boxa z wyposażeniem medycznym jest też obsługa medyków, ale zdalna, bo z lekarzem łączymy się dzięki transmisji online.

Mając takie rozwiązanie mamy mobilną przychodnię zamkniętą w nowoczesnym kontenerze, który może zostać ustawiony w dowolnym miejscu o dowolnej porze. Wszystko w interesie pacjentów, szczególnie w tak trudnym czasie epidemii. – Nikt nie chce, szczególnie teraz, spędzać wielu godzin w kolejce do lekarzy w zatłoczonych przychodniach, my jesteśmy tego zupełnym przeciwieństwem – dodaje współautor projektu.

Polskie szpitale już są zainteresowane mobilną e-przychodnią. Swoją uwagę w stronę Olsztyna kierują też inne kraje europejskie. Pierwszy kontenery staną w Olsztynie i Kętrzynie już na początku kwietnia. Informację potwierdza Maciej Wróbel, zastępca burmistrza Kętrzyna. Mamy plan, aby taki kontener stanął u nas na początku kwietnia. Chcemy umożliwić badania mieszkańcom, którzy będą chcieli je wykonać – mówi burmistrz Wróbel. Tyle, że taki kontener będzie stacjonował w Kętrzynie jedynie dzień lub dwa.

Taka przychodnia opiera się o system telemedyczny, czyli taki gdzie można zasięgnąć porady lekarza zdalnie, a także wykonać podstawowe badania pod nadzorem medyka. System będzie stale rozbudowywany, ale już pozwala na badania osłuchowe inteligentnym stetoskopem, pomiar temperatury ciała, pomiar wagi ciała, ale przede wszystkim badanie pulsoksymetrem – poziomu natlenienia organizmu oraz pulsu, EKG – prawidłowość elektrycznej pracy serca, nieinwazyjny pomiar ciśnienia krwi, a nawet KTG – badanie płodu.

Plusów jest wiele. Po pierwsze, gdy pacjent wejdzie do boxa, lekarz może być w dowolnej części kraju i świata. To ważne szczególnie dziś, kiedy brakuje lekarzy i personelu medycznego. Po drugie pacjenci, którzy potrzebują porady lub podstawowych badań pozostają teraz często bez opieki. Zamykane są placówki z podejrzeniem skażenia przez koronawirusa. Dzięki temu nowatorskiemu rozwiązaniu można pomóc osobom potrzebującym kontaktu z lekarzem lub potrzebującym podstawowych badań.

Każdy z kontenerów wyposażony będzie w ozonator dobrany do kubatury, sterowany zdalnie, dzięki któremu zapewniamy dezynfekcje pomieszczenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu między kolejnymi pacjentami będzie odbywało się odkażanie. Sam kontener medyczny przygotowany jest w technologii przeznaczonej do budowy sal operacyjnych – dodaje dyrektor firmy realizującej zabudowę.

red.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA: redakcja@nowiny24.net