Harcerze dokładają swoją „cegiełkę” w walce z koronawirusem

Fot. archiwum ZHP Mrągowo

Bartoszyce, Braniewo, Działdowo, Ełk, Iława, Mrągowo, Olecko, Ostróda, Pisz, Olsztyn i Węgorzewo to tylko niektóre miejscowości, w których harcerze włączyli się w akcję szycia maseczek.Ponad 5 000 maseczek uszyli do tej pory harcerze z Hufca ZHP im. Janusza Korczaka w Mrągowie, którzy razem z innymi harcerzami z województwa warmińsko-mazurskiego biorą udział w akcji pomocy szpitalom i innym placówkom, potrzebującym takiego wsparcia.

Harcerze zwracają uwagę na to, aby odpowiadać na realne potrzeby swoich środowisk. Zanim podejmą służbę, dokładnie rozpoznają sytuację. – Po uprzednim kontakcie z odpowiednimi władzami i organizacjami, członkowie ZHP włączają się w akcję szycia maseczek – mówi hm. Dorota Limontas, rzeczniczka prasowa Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej ZHP. – Dotychczas pełniona służba odbywała się na innych płaszczyznach – robienie zakupów, przygotowywanie paczek żywnościowych, oddawanie krwi, pomoc psychologiczna, ale z uwagi na zgłaszane przez szpitale i znajomych medyków zapotrzebowanie poszerzyliśmy zakres pomocy.

Do wykonania maseczki trzeba użyć odpowiedniego materiału np. bawełny (lub innego ustalonego ze szpitalem, czy placówką, dla której maseczki będą przeznaczone), igły i nitki oraz elastycznych gumek lub tasiemek. – W Internecie znajduje się wiele prostych instrukcji, jak je uszyć. Trzeba jednak pamiętać, że maseczki, które wykonujemy w domu będą bez atestów, dlatego ich wykorzystanie przez personel medyczny, czy pacjentów zakaźnych może być ograniczone lub czasami nawet niemożliwe. Ale i takie maseczki mogą znaleźć swoje zastosowanie w placówkach ochrony zdrowia – dodaje hm. Dorota Limontas.

Przy tej akcji wspaniale widać jak wiele jest osób, które chcą pomóc. Ogłoszenie o tym, że potrzeba materiału? Mija chwila i już kontaktują się kolejne osoby i firmy, które chcą pomóc. Brakło tasiemek? Trzy telefony i kolejne metry tasiemek znalezione. Wspólnie z harcerzami szyją również ich rodzice, ale także zaprzyjaźnione kluby seniora, fundacje, przedszkola i szkoły, kluby osiedlowe i wiele innych firm i placówek.

Uszyte ponad 5000 maseczek zostało już przekazane do szpitali miejskich i powiatowych, do lokalnych ośrodków zdrowia, trafiły też do rąk służb mundurowych – policji, straży pożarnej oraz wojska. A tak naprawdę akcja dopiero wystartowała. W planach jest uszycie ponad 20 000. Ciągle napływają chętni do wspólnego szycia, również spoza ZHP. Przybywa też firm i placówek, które przekazują niezbędne materiały i komponenty.

źródło: Chorągiew Warmińsko-Mazurska ZHP

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA: redakcja@nowiny24.net