Mrągowianie łamią ograniczenia przemieszczania się. Ponad 40 interwencji policji

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Lubuska Policja/archiwum

Kolejne osoby w powiecie mrągowskim przekonały się o tym, że policjanci bardzo poważnie traktują ograniczenia, jakie zostały nałożone na mieszkańców. Osoby lekceważące przepisy wprowadzone w trosce o zdrowie nas wszystkich przekonały się, że policjanci nie mają pobłażania wobec ich nieodpowiedzialnej postawy.


W związku z kolejnymi ograniczeniami wywołanymi epidemią koronawirusa, na ulicach powiatu mrągowskiego pojawiło się więcej policyjnych patroli, wspieranych także przez funkcjonariuszy innych służb. Policjanci patrolują ulice z wykorzystaniem radiowozów, a tam gdzie wykorzystanie samochodu nie jest możliwe, obszar ten jest sprawdzany przez patrole piesze. Przede wszystkim dotyczy to miejsc, w których do tej pory dochodziło do grupowania się osób.


W ciągu ostatniego weekendu policjanci stwierdzili w trakcie pełnionych służb ponad 40 przypadków naruszania przepisów o zachowywaniu się w miejscach publicznych – informują mrągowscy policjanci. – W większości interwencje dotyczyły osób, który za nic miały obowiązujące zakazy i spotykały się, by między innymi wspólnie wypić alkohol.

Policjanci informowali o aktualnie obowiązujących przepisach, jednak często spotykali się z  lekceważącym podejściem do zaleceń, tłumacząc się np. ładną pogodą, bezsensownością wprowadzonych zasad albo… przyjazdem w celach turystycznych. Część z tych osób została pouczona lub otrzymała mandaty, a część dokumentacji trafi do sądu z wnioskiem o ukaranie. W trakcie jednej z interwencji, podczas sprawdzenia danych jednego z mężczyzn w policyjnych systemach okazało się, że jest poszukiwany, ponieważ uchyla się od odbycia kary pozbawienia wolności. 34-latek trafił do aresztu, gdzie spędzi 10 najbliższych miesięcy.

Jedna z policyjnych interwencji dotyczyła dwóch 15-latków, którzy w czasie epidemii postanowili się spotkać, organizując przejażdżkę motorowerami. Mało tego – żaden z nich nie miał uprawnień do kierowania jednośladami. Teraz nieletni za swoje zachowanie odpowiadać będą przed sądem rodzinnym i nieletnich.

Zakaz wychodzenia z domu osób do 18. roku życia bez opieki dorosłego
Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.

W mocy nadal pozostają ograniczenia w przemieszczaniu się wszystkich osób. W dalszym ciągu nie można wychodzić z domu z wyjątkiem:

  • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
  • wolontariatu na rzecz walki z COVID-19. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich
Do odwołania obowiązuje zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad.

Ostatnie doświadczenia pokazują, że są to miejsca, w których dochodzi do gromadzenia się ludzi, a tym samym – do zwiększenia szans na zakażenie.

źródło: KPP Mrągowo

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA: redakcja@nowiny24.net