Pierwsze zdalne posiedzenie sądu w Kamińsku. Kolejne m.in. w Dublinach i Barczewie

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com

Sąd Okręgowy w Olsztynie przeprowadził pierwsze zdalne posiedzenia w pilnych sprawach penitencjarnych. Taką możliwość daje obecnie specjalne, szyfrowane połączenie internetowe z jednostkami penitencjarnymi.We wtorek 7 kwietnia Sąd Okręgowy w Olsztynie w III Wydziale Penitencjarnym i Nadzoru nad Wykonywaniem Orzeczeń Karnych przy wykorzystaniu szyfrowanego łącza internetowego z Zakładem Karnym w Kamińsku przeprowadził pierwsze zdalne posiedzenia w 11 pilnych sprawach penitencjarnych. – Zdalne posiedzenia dotyczyły spraw o warunkowe przedterminowe zwolnienie skazanego z odbycia reszty kary pozbawienia wolności oraz udzielenia przerwy w wykonywaniu kary pozbawienia wolności – informuje Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Jak w praktyce odbywają się takie posiedzenia? – W sali rozpraw Sądu Okręgowego w Olsztynie przebywa sędzia i prokurator, którzy korzystają z laptopa. Po drugiej stronie, tj. w zakładzie karnym, znajduje się przedstawiciel tej jednostki oraz skazany także wyposażeni w laptopy – dodaje rzecznik olsztyńskiego sądu. Po uzyskaniu szyfrowanego połączenia internetowego każda z osób, która uczestniczy w tym zdalnym posiedzeniu ma możliwość wypowiedzenia swojego zdania i zajęcia stanowiska.

Kolejne zdalne posiedzenia odbędą się w dniach 9, 14 i 16 kwietnia. Będą dotyczyły osadzonych z Zakładu Karnego w Barczewie, Zakładu Karnego w Dublinach i Aresztu Śledczego w Olsztynie.

Zdalne posiedzenia w pilnych sprawach penitencjarnych zostały uruchomione w trosce o maksymalne bezpieczeństwo osób uczestniczących w tego rodzaju postępowaniach w związku z zagrożeniem zakażenia koronawirusem. Nadmienię, że na obecną chwilę ze względów technicznych nie ma możliwości, aby zdalne rozpoznawanie spraw stosować powszechnie – dodaje Olgierd Dąbrowski-Żegalski.

źródło: Sąd Okręgowy w Olsztynie

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA: redakcja@nowiny24.net