Odwołane Dni Kętrzyna, gigantyczne straty w kinie. Wszystko przez koronawirusa

Fot. Miasto Kętrzyn

W żadnym z etapów odmrażania gospodarki, zaprezentowanym przez rząd, nie ma powrotu koncertów i festiwali z udziałem widowni. Dlatego władze miasta musiały podjąć decyzję o odwołaniu wszystkich zaplanowanych na najbliższe miesiące imprez masowych – w tym Dni Kętrzyna.Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że koncerty i inne imprezy z udziałem publiczności powinny być organizowane najwcześniej za 18 miesięcy. Zdaniem WHO powrót do normalnego funkcjonowania po pandemii koronawirusa powinien być przeprowadzony etapowo. W ostatniej kolejności mają być przywrócone koncerty, imprezy sportowe i inne wydarzenia masowe.

Ostatnia konferencja premiera pokazała, że zorganizowanie w te wakacje jakiejkolwiek imprezy masowej będzie niemożliwe – mówi Maciej Wróbel, z-ca burmistrza Kętrzyna. – Rząd daje jasno do zrozumienia, że ta branża będzie odmrażana najpóźniej.

Rząd podzielił plan łagodzenia restrykcji i odmrażania gospodarki na cztery etapy. Żaden z nich nie uwzględnia powrotu imprez masowych. – Każda zawarta umowa może być rozwiązana bez starty dla miejskich finansów, jeśli zrobimy to w określonym czasie, ten czas właśnie nadszedł – dodaje Maciej Wróbel.

Ponadto sponsorzy, którzy mieli sfinansować częściowo miejskie imprezy, w większości wycofali się, a część zadeklarowała powrót do rozmów w przyszłym roku. Co ważne – miejsca kultury, takie jak teatry czy kina, zostały ujęte w planach odmrażania gospodarki, ale na razie nie ma dokładnych terminów i zasad. – Czekamy na ten dzień, bo od miesiąca kino notuje gigantyczne jak na nasz budżet straty, a przypomnę, że w planie dochodów mamy milion złotych na ten rok – mówi Bartłomiej Zdanowicz, dyrektor Kętrzyńskiego Centrum Kultury. – Samo centrum kultury przenieśliśmy do internetu i telewizji, gdzie można obejrzeć prowadzone przez naszych instruktorów zajęcia – taneczne, muzyczne i teatralne – dodaje dyrektor.

Dni Kętrzyna planowane były na ostatni weekend czerwca. Mieli wystąpić w naszym mieście tacy artyści jak Danzel, Daria Zawiałow, MIG, 4Dreamers, Sorry Boys, Bartek Królik, Kabaret Neo-Nówka i Andrzej Grabowski. Władze miasta deklarują, że gdy tylko wszelkie zakazy zostaną zniesione przez rząd, Kętrzyńskie Centrum Kultury niezwłocznie przystąpi do aktualizacji kalendarza wydarzeń.

 źródło: Miasto Kętrzyn

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA: redakcja@nowiny24.net