Problemy miejskich linii autobusowych. Do odwołania działa komunikacja zastępcza

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu Fot. UM Mrągowo/archiwum

Firma Faster, od początku lutego 2019 roku obsługująca w Mrągowie miejskie linie autobusowe, rozwiązała umowę na świadczenie usług przewozowych. Przewoźnik swoją decyzję tłumaczy epidemią koronawirusa i wynikającymi z niej niekorzystnymi dla firmy warunkami. Burmistrz Mrągowa uspokaja mieszkańców i zapewnia, że wszystko jest pod kontrolą.W tej chwili działa komunikacja zastępcza, chociaż w związku z epidemią większość kursów i tak jest zawieszona – mówi burmistrz Stanisław Bułajewski. – Analizujemy zasadność jednostronnego zerwania umowy przez przewoźnika i rozważamy podjęcie kroków prawnych.

Faster to firma, która jeszcze do niedawna obsługiwała miejskie linie autobusowe na zlecenie urzędu. Na ulicach Mrągowa pojawiła się w 2019 r., gdy wygrała w przetargu siedmioletni kontrakt na wożenie pasażerów. Burmistrz zaznacza, że przetarg, a także podpisanie umowy na świadczenie usług, miały miejsce jeszcze w poprzedniej kadencji samorządu. – Wartość umowy była około 3,5-krotnie wyższa od tej, która obowiązywała wcześniej – dodaje.

30 marca właściciel firmy złożył w Urzędzie Miejskim pismo informujące o rozwiązaniu umowy na świadczenie usług. Swoją decyzję uzasadnił niemożliwością realizowania kursów, spowodowaną epidemią koronawirusa, która wpłynęła na zmniejszenie ilości połączeń czy prawie zerowe wpływy ze sprzedaży biletów. Miasto zwlekało jednak z ogłoszeniem informacji o problemach komunikacji miejskiej, jednocześnie – także pod pretekstem pandemii koronawirusa – uruchomiając komunikację zastępczą (ROZKŁAD JAZDY).

źródło: UMM


Fot. UM Mrągowo/archiwum

Stanisław Bułajewski, burmistrz Mrągowa:
– Jednostronne rozwiązanie umowy w trybie natychmiastowym, bez pozostawienia miastu transportu komunikacji miejskiej, traktuję jako podstawę do skierowania sprawy na drogę prawną. Sytuacja jest aktualnie analizowana. – Nie mogę pozwolić na to, by bez żadnych konsekwencji firma w ten sposób zrywała umowę. Liczę jednak, że dojdziemy do porozumienia i interwencja prawna nie będzie potrzebna. Gdyby jednak tak się stało, to mogę zapewnić, że niebawem wyłonimy nowego operatora, świadczącego usługi przewozowe w komunikacji miejskiej na terenie Mrągowa.


MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA: redakcja@nowiny24.net