Przedszkola w Mrągowie na razie nie będą „odmrażane”

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com

Mimo stopniowego odmrażania polskiej gospodarki, a także niektórych elementów naszego codziennego życia, władze Mrągowa nie zdecydowały się jeszcze na otwarcie przedszkoli w mieście.Podczas jednej z konferencji pod koniec kwietnia, premier Mateusz Morawiecki poinformował, że pozytywne analizy liczby zachorowań i osób, które zwalczyły COVID-19, pozwalają przyspieszyć otwarcie żłobków i przedszkoli. Decyzje będą należeć do samorządów, ale od 6 maja placówki te mogą już wracać do pracy.

Zarówno aspekty sanitarne jak i organizacyjne nie pozwalają nam na tak szybkie otwarcie placówek – mówi burmistrz Stanisław Bułajewski. – Problemem są wielkości grup, dobór dzieci, obostrzenia w ograniczaniu kontaktów i utrzymania wymogów sanitarnych, a także możliwości kadrowe oraz zabezpieczenie w środki ochrony personelu. Rozwiązanie tych spraw wymaga czasu oraz współpracy z innymi organami administracyjnymi. Poza tym otwarcie żłobków i przedszkoli pod weekendzie majowym, gdzie grupy turystów przemieszczały się i nie do końca stosowały się do obostrzeń, jest moim zdaniem ryzykowne. Musimy również przyjrzeć się sytuacji związanej z epidemią, która nastąpi po otwarciu hoteli. Zdrowie mieszkańców, w szczególności tych najmłodszych, jest dla mnie najważniejsze. Swoją rekomendację przekażę również do prywatnych przedszkoli funkcjonujących w Mrągowie.

Jeszcze przed majowym weekendem burmistrz zwrócił się z prośbą do dyrektorów miejskich przedszkoli o oszacowanie zainteresowania powrotem dzieci do placówek. – Idealnie byłoby, gdyby przedszkola rozpoczęły pracę pod koniec maja, tak jak szkoły – dodaje Bułajewski. – Pozwoliłoby to nam na dobre przygotowanie obiektów do przyjęcia dzieci. Będziemy analizować sytuację i następny komunikat w tej sprawie wydamy w połowie miesiąca.

Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów, dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony do 24 maja. Nadal będzie on przysługiwać rodzicom dzieci do 8. roku życia w związku z zamknięciem żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli czy szkół z powodu zagrożenia koronawirusem.

źródło: UM Mrągowo

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA: redakcja@nowiny24.net