Oszuści znaleźli nową metodę na czas pandemii. Dała się na nią nabrać mieszkanka naszego regionu

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com

Fałszywe SMS-y z prośbą o dopłatę stały się stałym procederem naciągaczy. Przestępcy prześcigają się w pomysłach dotyczących treści SMS-a, chcąc stworzyć wrażenie legalności takiej wiadomości. Wykorzystują nawet pandemię aby oszukać więcej osób, pisząc w treści SMS-a o konieczności opłaty za dezynfekcję paczki!


W miniony poniedziałek mieszkanka powiatu mrągowskiego na telefon komórkowy otrzymała wiadomość o treści: „Poczta: Anna (imię zmienione)! Twoja przesyłka wymaga obowiązkowej dezynfekcji. Podejmij natychmiastowe kroki na https:…” – tutaj sprawca wstawił  link do fałszywej strony internetowej łudząco podobnej do Poczty Polskiej. Kobieta kliknęła w podesłany link, który przekierował ją do sfałszowanej strony banku. W efekcie czego zamiast 0,50 zł, kobieta straciła 1700 złotych.


Metoda oszustwa obecnie bardzo popularna to klasyczny phishing. Użytkownik telefonu otrzymuje wiadomość SMS z informacją, iż winien dopłacić niewielką kwotę pieniędzy np. 1 zł. Treść może dotyczyć jakiegoś zamówienia, zapłaty za przesyłkę, paczkę, paczkomat, saldo na koncie w serwisie aukcyjnym, dezynfekcji paczki, dopłaty za wagę paczki, czy uniknięcie zablokowania albo nawet usunięcia konta w jakiejś usłudze. Wiadomość na końcu zawiera link, który przekierowuje nas na fikcyjną stronę banku, przelewów, doładowania.

Oszuści nie wiedzą do kogo wysyłają te smsy, nie wiedzą czy rzeczywiście użytkownik oczekuje na przesyłkę lub czy posiada konto w wymienionym serwisie. Na tym właśnie polega phishing, na „złowieniu” kogoś i trafieniu w oczekiwaną usługę. Gdy skorzystacie z takiej fałszywej strony, łudząco podobnej do prawdziwej strony Waszego banku i dokonacie za jej pośrednictwem przelewu, w rzeczywistości zdradzicie oszustowi swoje dane, hasła, loginy oraz potwierdzicie przelew dowolnej kwoty kodem SMS. Takie działanie kończy się zwykle utratą wszystkich środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bankowym, a nawet zaciągnięciem kredytów w Waszym imieniu.

Co robić? Jeśli dostałeś takiego SMS-a, ale nic nie zrobiłeś to jesteś bezpieczny, musisz być nadal czujny, bo podobne SMS-y mogą nadejść w każdej chwili. Jeśli kliknąłeś w link i zrobiłeś przelew w wysokości 1 zł to natychmiast skontaktuj się ze swoim bankiem.

Nie dokonujcie płatności poprzez linki w SMS-ach, nie ściągajcie aplikacji proponowanych w SMS-ach.

źródło: policja

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA: redakcja@nowiny24.net