„Szesnastka” w końcu dotrze do Mrągowa? Umowa na budowę drogi ekspresowej podpisana

Fot. GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała w czwartek (28 maja) umowę na projekt i budowę drogi ekspresowej S16 na odcinku Borki Wielkie – Mrągowo. Zadanie zrealizuje firma PORR SA za 625,9 mln złotych.Długo wyczekiwana budowa drogi ekspresowej na odcinku Borki Wielkie – Mrągowo to kolejny etap rozbudowy S16. Na modernizację czeka odcinek do Mrągowa, gdzie „stara szesnastka” wciąż jest wąska, kręta i nie brakuje na niej kolein.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa nowy odcinek S16 będzie miał długość około 16 km, w tym ok. 13 km w ciągu S16. Nowa szosa przebiegać będzie w okolicach miejscowości Borki Wielkie, Sorkwity, Nowe Bagienice, Bagienice, Marcinkowo, a następnie obwodnicą ominie Mrągowo od strony południowo-zachodniej.

Droga będzie miała przekrój dwujezdniowy, po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Dostęp do drogi ekspresowej będzie możliwy poprzez węzły drogowe. Zaplanowano również budowę urządzeń ochrony środowiska, w tym trzech przejść dla dużych zwierząt, budowę zabezpieczeń przeciwhałasowych (ekranów akustycznych) oraz wykonanie nasadzeń.

Budowa nowej drogi skróci czas przejazdu między Olsztynem i Ełkiem, a także zwiększy bezpieczeństwo na drodze. Dzięki budowie obwodnicy Mrągowa z miejscowości zostanie wyprowadzony ruch tranzytowy. — Droga ekspresowa S16 docelowo połączy Olsztyn z Białymstokiem. Dzisiaj rusza realizacja tej drogi na odcinku Borki Wielkie – Mrągowo. To kolejna umowa na realizację, którą podpisujemy w czasie epidemii. Koronawirus nie zatrzymał i nie zatrzyma polskich budów — powiedział cytowany w komunikacie resortu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

„Szesnastka” stanowi główny szlak komunikacyjny Warmii i Mazur w układzie równoleżnikowym. Trasa ta ma znaczenie międzynarodowe, krajowe i regionalne. Jest to główna regionalna droga ze wschodu na zachód, łącząca najważniejsze ośrodki regionalne (Ełk, Mrągowo, Olsztyn, Iława, Ostróda) z trasami układu południkowego. — W przyszłości S16, wraz z układem dróg S10, S5, S7, S51 i S61 stworzy w północnej Polsce nowy korytarz transportowy na linii wschód – zachód — poinformował rzecznik ministerstwa infrastruktury Szymon Huptyś.

W fazie przygotowawczej jest następny etap rozbudowy S16 – drogi od Mrągowa przez Orzysz do Ełku. Przebiegowi tej trasy przez cenne przyrodniczo tereny sprzeciwiają się ekolodzy i niektóre samorządy. — Dobiega końca opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego oraz raportu o oddziaływaniu na środowisko. Po zakończeniu weryfikacji tych dokumentów odbędzie się posiedzenie Zespołu Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych oraz Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych. Przed posiedzeniami Zespołu i Komisji odbędzie się Mazurska Debata Drogowa, która jest odpowiedzią na zgłaszane postulaty zorganizowania regionalnej dyskusji dotyczącej budowy drogi ekspresowej S16 Mrągowo – Orzysz – Ełk — zapowiedział Huptyś.

Realizacja odcinka Borki Wielkie – Mrągowo planowana jest na lata 2020-2023.

Źródło: PAP/UM Mrągowo