Mrągowskie nadleśnictwo na ratunek rybołowom

— Rybołów odżywia się tylko rybami, więc miejsca na platformy są w odpowiedniej odległości od jezior, gdzie łatwo mogą zdobyć pożywienie — tłumaczy Natalia Majka z Nadleśnictwa Mrągowo. Fot. Nadleśnictwo Mrągowo

Nadleśnictwo Mrągowo uczestniczy w projekcie ochronnym rybołowa. Dzięki temu w maju powstały cztery platformy, na których te rzadkie ptaki mogą się zasiedlać.Od 2017 roku trwa projekt ochrony rybołowa w Polsce, do którego przystąpiło 34 nadleśnictw z całej Polski. Projekt obejmuje głównie tereny północnej Polski z obszarami Natura 2000. Projekt ma za zdanie zwiększyć populacje tego gatunku poprzez budowanie platform na słupach energetycznych i drzewach, badanie ich wędrówek poprzez zakładanie nadajników GPS oraz uświadamianie ludzi o tym rzadkim ptaku.

Rybołów jest jednym z najrzadszych polskich ptaków szponiastych. Od końca XX w. ich liczebność drastycznie spadła. Na początku projektu naliczono 28 par ptaków i pomimo wielu starań w  porównaniu do naszych zagranicznych sąsiadów wypadamy bardzo słabo. A dlaczego tak jest? Na międzynarodowej konferencji, która odbyła się w Warszawie 29 listopada 2019 roku naukowcy i pasjonaci ptaków szponiastych z różnych krajów Europy dyskutowali o tym nurtującym pytaniu. Jest szansa, że projekt ochrony rybołowa odkryje tą zagadkę i ptaki zaczną do nas powracać.

Nadleśnictwo Mrągowo weszło do projektu pod koniec 2018 roku i doczekało się czterech platform dla rybołowów. Drzewa pod platformy zostały starannie wybrane wraz z Komitetem Ochrony Orłów. — Miejsca nie są przypadkowe, leśniczowie opowiadali, że ptaki były widywane dawniej na tych terenach — tłumaczy Natalia Majka z Nadleśnictwa Mrągowo. — Rybołów odżywia się tylko rybami, więc miejsca na platformy są w odpowiedniej odległości od jezior, gdzie łatwo mogą zdobyć pożywienie. Mamy nadzieję, że rybołowy zasiedlą nasze platformy. Niestety w tym roku jest już za późno. Ale wierzymy, że za rok pod koniec marca będziemy mogli się cieszyć widokiem tych pięknych ptaków.

źródło: Nadleśnictwo Mrągowo