Nasza praca nie wygląda jak w serialu

Rolą detektywa jest znaleźć się w odpowiednim czasie i miejscu. Dużo widzieć, obserwować, rozmawiać z ludźmi. Sztuką jest tak pozyskać informację, żeby pozostać niezauważonym. Fot. archiwum

Instalowanie ukrytych kamer, podsłuchów, aplikacji szpiegujących w telefonach, pościgi, spektakularne akcje przyłapujące osobę obserwowaną na gorącym uczynku – tak na ogół wyobrażamy  sobie codzienność prywatnych detektywów. Nie bez powodu, ponieważ tak przedstawiają ich  twórcy filmów akcji, programów telewizyjnych oraz pisarze.  Czy aby na pewno tak wygląda ta praca? Odpowiedzi udzieli nam pan Piotr, właściciel biura detektywistycznego H.I.I.T. Group w Mrągowie.Zdaniem specjalistów liczba biur detektywistycznych w niedługim czasie może wzrosnąć. Tak, jak rośnie popularność programów telewizyjnych poruszających ten problem. Dla odbiorców liczy się sensacja. Lubimy oglądać w telewizji zdradę, intrygi, plotki. Seriale i powieści kryminalne zawsze były popularne. Ale czy w rzeczywistości praca detektywa jest zawsze aż tak emocjonująca?

— Chciałbym od razu zaznaczyć, że praca detektywa wcale nie wygląda tak, jak w popularnych serialach. Sytuacje oraz metody działania są w nich przedstawione w zdecydowanie przerysowany sposób — mówi właściciel biura detektywistycznego pan Piotr.

— Często przychodzą do mnie klienci, którzy naoglądali się różnych filmów, seriali. I żądają, żebym od razu pozakładał podsłuchy, kamery albo aplikacje szpiegujące w telefonie komórkowym — opowiada. — Odmawiam. Ludzie nie wiedzą, że zgodnie z prawem, mnie robić tego nie wolno! Nie oszukujmy się, faktyczną pracę detektywa, a to, co widzimy w telewizji, dzieli ogromna rozbieżność. Ja przecież nie wkraczam do mieszkania, w którym właśnie dochodzi do zdrady, żeby przyłapać osobę obserwowaną na gorącym uczynku. — dodaje z uśmiechem.

Mrągowskim prywatnym detektywom możemy zlecić zebranie dowodów w każdej sprawie, ograniczać może nas tak naprawdę tylko wyobraźnia. Jednakże należy pamiętać, że każdego detektywa obowiązuje nakaz przestrzegania przepisów prawa oraz obowiązek odmowy wykonania czynności nieetycznej lub niezgodnej z prawem.

O tym czy czynność jest nieetyczna lub sprzeczna z prawem musi zadecydować sam detektyw w konkretnym przypadku poruszanym przez klienta. 

— Jak można się domyślać najczęściej wykonujemy zlecenia na potrzeby spraw rodzinnych takich jak przydzielenie opieki i częstsze kontakty z dzieckiem oraz dotyczących spraw tzw. damsko-męskich. Pomocy szukają u nas ojcowie dzieci, których matki utrudniają im kontakty z nimi, mężowie i żony, którzy czują się zdradzani — opowiada detektyw — W następnej kolejności są poszukiwania osób na terenie Polski oraz za granicą. Nasi klienci wynajmują nas, żebyśmy potwierdzili domysły lub zebrali dowody istotne w sprawie. Niestety, często przypuszczenia naszych klientów się potwierdzają. Należy pamiętać o tym, że jeżeli zebrane materiały mają posłużyć jako dowody w sądzie muszą być pozyskane w sposób profesjonalny oraz zgodny z obowiązującymi przepisami prawa — dodaje.

— Mamy także coraz więcej zleceń z zakresu wywiadu gospodarczego. Osoby prowadzące działalność biznesową wiedzą doskonale, jak ważne jest posiadanie rzetelnych informacji na temat partnerów handlowych, podwykonawców i firm konkurencyjnych działających na rynku. Planując przeprowadzenie transakcji biznesowej powinni sprawdzić wiarygodność kontrahenta oraz przedmiot transakcji. Wiedza dotycząca ich sytuacji prawnej oraz ekonomiczno-finansowej może być niezbędna przy podejmowaniu strategicznych decyzji biznesowych. Tym bardziej, że w czasie pandemii sytuacja naszego partnera biznesowego mogła się diametralnie zmienić — zauważa właściciel H.I.I.T Group. — Praca detektywa bywa pomocna także w sprawdzeniu kandydatów do pracy. Szczególnie, jeśli chodzi o obsadę kluczowych stanowisk. Realizując tego typu sprawy wykorzystujemy głównie techniki OSINT-owe czyli tzw. „biały wywiad”. Dodatkowo docieramy do osób, z którymi ów kandydat studiował czy wcześniej pracował. Ponadto sprawdzamy wiarygodność świadectw, jakimi się legitymuje — zdradza detektyw.

Praca wykonywana przez detektywa zmusza do wielu poświęceń, opiera się w głównej mierze na wielogodzinnej obserwacji i wywiadzie.

Rolą detektywa jest znaleźć się w odpowiednim czasie i miejscu. Dużo widzieć, obserwować, rozmawiać z ludźmi. Sztuką jest tak pozyskać informację, żeby pozostać niezauważonym.

Wymagana jest  także umiejętność szybkiego podejmowania decyzji i reagowania na często dynamiczną sytuację.

— Nasze biuro odwiedzają nie tylko klienci, ale także osoby, które chciałyby spróbować swoich sił w naszym zawodzie. Jednakże ukończone studia kryminalistyczne nie wystarczą. Żeby zostać prywatnym detektywem należy ukończyć odpowiedni kurs, przejść specjalistyczne badania lekarskie i zdobyć licencję. Każdy kandydat musi doskonale orientować się w przepisach kodeksu karnego, cywilnego, rodzinnego i szeregu innych ustaw — tłumaczy detektyw Piotr.

Warunki, w jakich odbywa się zbieranie materiałów, bywają zaskakujące i nieprzewidywalne. Godziny spędzone w samochodzie z aparatem w dłoni – w słońcu, deszczu, na mrozie – wypijanie podczas obserwacji figuranta setki litrów kawy. Zebrane terabajty zdjęć, filmów, nagrań należy następnie przejrzeć, opisać i sporządzić końcowe pisemne sprawozdanie z wykonanych czynności. Zerwane noce w pracy detektywa to standard.

— Pracując jako detektyw czasami czuję się jak psycholog. Przed przyjęciem zlecenia przeprowadzamy szczegółowy wywiad  i wybieramy najbardziej adekwatne rozwiązania. Klienci przychodzą się wyżalić. Płaczą, złoszczą się, po prostu rozładowują emocje. Czasem to u nas w biurze coś w ludziach pęka. Jednakże decyzję o wynajęciu detektywa trzeba racjonalnie przemyśleć. Jest to często kosztowne przedsięwzięcie, dlatego opracowanie właściwego planu działania przy zaangażowaniu odpowiedniego sprzętu wymaga szczegółowego przedstawienia sytuacji, a to pozwoli na dostosowanie wykonania usługi do możliwości finansowych klienta — doradza właściciel biura.

Agencja H.I.I.T Group otrzymała nagrodę Najlepsi 2020 za znakomite opinie od swoich klientów. Pracują tam doświadczeni profesjonaliści stale podnoszący swoje kwalifikacje na specjalistycznych kursach i szkoleniach. Pracę wykonują z pasją, popartą wieloletnim doświadczeniem w kraju i za granicą. Do każdej sprawy podchodzą z wielką starannością i powagą. Zlecając pracę mrągowskim detektywom masz pewność, że będą oni bezstronni i fachowym okiem ocenią zagrożenie.

Obszarem działania H.I.I.T Group jest Mrągowo, Giżycko, Mikołajki, Kętrzyn, Bartoszyce, Lidzbark Warmiński, Orneta, Biskupiec, Braniewo, Górowo Iławieckie, Pasłęk i Pisz. W zależności od zlecenia detektywi działają również na terenie całego kraju oraz Unii Europejskiej.

(ad)