Miasto Kętrzyn nie rezygnuje. Program „Mieszkanie za remont” znowu realny?

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com

Po nagonce na tajemniczego „donosiciela” władze Kętrzyna jeszcze raz przysiadły do realizacji programu „Mieszkanie za remont” – oby tym razem skutecznie. Jak informuje biuro prasowe Urzędu Miasta, burmistrz skierował do osób oczekujących na komunalny lokal mieszkalny propozycję najmu lokalu do remontu we własnym zakresie i na własny koszt.


W marcu tego roku kętrzyńscy radni podjęli uchwałę ws. uruchomienia programu, jednak wojewoda to postanowienie uchylił. Jak czytamy w uzasadnieniu przedstawione w uchwale zmiany naruszały ustawę o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu Cywilnego. Według wojewody zaproponowane przez kętrzyński samorząd zmiany mogły faworyzować mieszkańców o lepszym stanie majątkowym.

Wyciągnęli wnioski?
Wygląda na to, że władze samorządowe wyciągnęły odpowiednie wnioski i to nowe rozwiązanie pozwoli na zagospodarowanie lokali, które kwalifikują się do programu. – Robimy to na bazie istniejącej już od lat uchwały, wykorzystując jeden z jej zapisów, bez konieczności zmiany przepisów – mówi burmistrz Ryszard Niedziółka. – Zmiany będą formalne, bo na okres remontu zostanie zawarta przedwstępna umowa najmu lokalu, a nie umowa najmu stałego – dodaje Niedziółka.

Z programu „Mieszkanie za remont” skorzystać będą mogły osoby oczekujące na komunalny lokal mieszkalny, umieszczone w wykazie osób uprawnionych do uzyskania mieszkania komunalnego. Ważną informacją może być to, że odmowa przyjęcia proponowanego mieszkania do remontu nie spowoduje żadnych negatywnych skutków. Inaczej mówiąc osoba, która odmówi wzięcia udziału w programie nie zostanie zdegradowana na ostatnią pozycję wykazu. Władze zapewniają, że mieszkania zostaną przydzielone według kolejności umieszczenia w wykazie.

Nowa propozycja obejmuje 18 lokali, zlokalizowanych w różnych punktach miasta. Wcześniej zakładano, że będzie to około 35 lokali, które są w stanie nienadającym się do użytku, a przy tym wchodzą w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Kętrzyn.

Skąd pomysł?
Podczas coponiedziałkowych przyjęć interesantów większość osób pyta o wolne lokale komunalne. Część mówiła, że jest w stanie sama je wyremontować. To nam dało do myślenia i utworzyliśmy program „Mieszkanie za remont” – mówił w marcu burmistrz Niedziółka.

Proponowany przez kętrzyński samorząd program nie jest jednak żadnym novum. To rozwiązanie stosowane jest od kilku ładnych lat w niektórych miastach w Polsce. Z mieszkań, które trzeba wyremontować by je otrzymać, korzystają już m.in. mieszkańcy Katowic, Szczecina, Jaworzna, Trzebini, Sosnowca, Tarnowa, a ostatnio także Łodzi.

ms

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA: redakcja@nowiny24.net