Tajemniczy budynek z czasów wojny odkryty w przygranicznych lasach

Fot. Nadleśnictwo Górowo Iławeckie

Na terenie Leśnictwa Kiwajny w pobliżu granicy z Rosją, leśnicy z Nadleśnictwa Górowo Iławeckie odkryli pozostałości kompanii, zajmującej się lokalizowaniem i naprowadzaniem na cel myśliwców niemieckich w czasie II Wojny Światowej.Kompania nosiła kryptonim Korinthe. Obiekt ten był znany z dokumentów źródłowych, jednakże powszechnie uważano, że jego elementy rozmieszczone były bardziej na północ (w obecnym obwodzie kaliningradzkim).

Zasadniczym wyposażeniem stacji Korinthe były zestawy urządzeń radionamierników typu FuSAn 733, w skład którego wchodziły dwa urządzenia: Heinrich-Peiler i Hans E-Mess Gerät. W okresie późniejszym na wyposażenie zaczęto wprowadzać także urządzenia FuSAn 730/731 Freya-EGON.

Na terenie nadleśnictwa udało się zlokalizować dwie podstawy wież radionamiernika Heinrich-Peiler i jedną podstawę radionamiernika Freya-EGON. Część obiektów systemu rozlokowana została za obecną granicą państwową, po stronie rosyjskiej.

Kompania Korinthe służyła do lokalizowania własnych myśliwców. Wrogie samoloty namierzane były przez stację radarową Heimchen, która znajdowała się w pobliskiej wsi Tapilkajmy. Umożliwiało to naprowadzenie myśliwców na formacje samolotów alianckich.

W rejonie podstaw wież znajduje się tajemniczy budynek niewiadomego przeznaczenia (nazywany lokalnie „suszarnią”). W obiekcie tym przypuszczalnie znajdowało się centrum koordynacji i dowodzenia całego systemu.

Nadleśnictwo Górowo Iławeckie składa serdeczne podziękowania panom Cezaremu Piotrowskiemu i Tomaszowi Sowińskiemu, za pomoc w poszukiwaniach i wsparcie merytoryczne.

źródło: Nadleśnictwo Górowo Iławeckie

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA: redakcja@nowiny24.net