Kto rozstawił w lesie… świeczniki?

Fot. Nadleśnictwo Strzałowo/archiwum

Początek lata to czas, kiedy leśnicy zwracają szczególną uwagę na zagrożenie pożarowe w lasach. Pomimo patroli i ciągłego monitoringu na terenie jednego z leśnictw Nadleśnictwa Strzałowo znaleziono kilkanaście… świeczników. Kto je rozstawił?


Któż by się spodziewał, że w upalny dzień na zmurszałych pniach w dębowo-grabowym lesie spotkać można rząd świeczników. Na szczęście to przyroda zaplanowała tam miejsce dla nich.


Świecznik, o którym mowa, to grzyb saprotroficzny należący do rodziny szyszkolubkowatych. Jego prawidłowa nazwa nadana przez mykologów brzmi  świecznica rozgałęziona (Clavicorona pyxidata – Pers.: Fr.). Świecznica rośnie zazwyczaj na martwym, pozbawionym kory drewnie liściastym. Jej owocnik przyciąga wzrok, gdyż wyglądem przypomina świecznik ze strużkami zaschniętego wosku. Inni zobaczą w nim baśniowy zamek z licznymi wieżyczkami.

Piękny wygląd świecznicy chronią ją przez  zerwaniem. Warto nacieszyć wzrok jej niecodzienną sylwetką, gdyż smak nie jest jej cennym walorem. Uważa się jednak, że substancje zawarte w owocniku mogą przeciwdziałać chorobie Alzheimera.

Świecznica jest kolejnym przykładem niezwykłej kreatywności przyrody oraz potwierdzeniem tego, że nie lubi ona monotonii.

źródło: Nadleśnictwo Strzałowo
(Sandra Wachulik)

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA: redakcja@nowiny24.net