Mieszkaniec Mrągowa okradziony metodą „na hydraulika”

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com

Na terenie Mrągowa policja odnotowała przypadek kradzieży metodą „na pracownika wodociągów”. Sytuacja może się powtórzyć. Złodziejka pod pretekstem pomiaru ciśnienia wody weszła do mieszkania, a następnie korzystając z nieuwagi gospodarza dokonała kradzieży pieniędzy.


We wtorek po południu do jednego z mieszkań w Mrągowie zapukała kobieta. Wmówiła 88-latkowi, że jest pracownikiem wodociągów i że mężczyzna ma nadpłatę w wysokości 100 złotych. – Kobieta przekazała seniorowi banknot 200-złotowy z prośbą o wydanie reszty – mówi asp. Dorota Kulig, oficer prasowy mrągowskiej komendy. – W ten właśnie sposób zauważyła, gdzie mężczyzna przechowuje pieniądze.


Kobieta przeszła do łazienki, ponieważ według niej była jakaś awaria na piętrze. Pod pozorem sprawdzenia ciśnienia, nakazała odkręcić wodę. W międzyczasie do mieszkania wszedł mężczyzna, który podał się za hydraulika. Razem weszli jeszcze do kuchni, by – jak się okazało – odwrócić uwagę seniora, splądrować mieszkanie i ukraść schowane oszczędności. W efekcie całego zajścia starszy mężczyzna stracił 7000 złotych.

Prosimy o wzmożenie czujności i zainteresowanie się, kto kręci się po klatkach schodowych i puka do sąsiadów, szczególnie starszych i samotnie mieszkających – przestrzega rzeczniczka mrągowskiej policji.

Sprawcy przestępstw dokonywanych na seniorach działają w różny sposób, zawsze wykorzystując zaufanie i dobre serce tych ludzi.

Aby nie stać się ofiarą oszustwa i kradzieży, należy przestrzegać następujących zasad:

  • przed otwarciem drzwi spójrzmy przez wizjer lub okno i sprawdźmy, kto jest po drugiej stronie,
  • jeśli nie znamy odwiedzającego, spytajmy go (przy zamkniętych drzwiach!) o cel jego wizyty, zapnijmy łańcuch zabezpieczający (jeśli zdecydujemy się na otwarcie drzwi) oraz poprośmy o pokazanie dowodu tożsamości, legitymacji służbowej lub identyfikatora – uczciwej osoby nie zrazi takie postępowanie powodowane ostrożnością,
  • w razie wątpliwości umówmy się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub innej odpowiedniej instytucji wiarygodność osoby pukającej do drzwi,
  • w sytuacji, gdy osoba staje się natarczywa, natychmiast zadzwońmy na policję lub zaalarmujmy sąsiadów.

źródło: policja

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA: redakcja@nowiny24.net