Popis bezmyślności. Kobieta wiozła oplem dziewięć osób. Siedmioro dzieci siedziało na… podłodze!

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. archiwum policji

To nie była cyrkowa sztuczka a popis bezmyślności. Zatrzymana przez policjantów do kontroli drogowej 32-latka przewoziła w swoim aucie dziewięć osób, przy czym były w nim zamontowane jedynie dwa fotele. Samochodem oprócz kierującej podróżowało jeszcze dwoje dorosłych i siedmioro dzieci, które siedziały na podłodze.


W miejscowości Zielony Lasek w pobliżu wsi Krutyń mrągowscy policjanci zatrzymali do kontroli opla combo. Jak się po chwili okazało, w środku podróżowało… 10 osób. Oprócz kierującej autem 32-latki były tam jeszcze 2 osoby dorosłe i siedmioro dzieci w wieku od 5 do 14 lat. Jakby tego było mało, to choć auto zarejestrowane zostało na pięć osób, to w środku były tylko dwa fotele, wobec czego 8 pasażerów siedziało na podłodze z tyłu pojazdu.


W trakcie kontroli na jaw wyszło również, że kierująca wybrała się w drogę bez prawa jazdy. W związku z narażeniem pasażerów na niebezpieczeństwo i rażąco lekceważące podejście do przepisów prawa, policjanci podjęli decyzję, że z popełnionych wykroczeń 32-latka będzie tłumaczyła się przed sądem.

Przypominamy:
Przewożenie dzieci w fotelikach jest obowiązkiem wynikającym wprost z przepisów prawa, ale przede wszystkim zasadą bezpieczeństwa. Dziecko bez fotelika, podczas gwałtownego hamowania lub ostrego manewru, jest bowiem zupełnie bezbronne i narażone na urazy, utratę zdrowia, a nawet na śmierć.

Za przewożenie dziecka w sposób niezgodny z przepisami grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych. Istotniejsza od kary jest jednak świadomość narażenia dzieci na ogromne niebezpieczeństwo.

Foteliki:
Zgodnie z  przepisami dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu jest przewożone w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci zgodnym z masą i wzrostem dziecka oraz właściwymi warunkami technicznymi określonymi w przepisach UE lub regulaminach EKG ONZ dotyczących urządzeń przytrzymujących dla dzieci w pojeździe.

Ustawodawca wymienia kategorie aut, w których obowiązują przepisy dotyczące przewożenia dzieci. Są to:

  • samochody osobowe- mające nie więcej niż osiem miejsc oprócz siedzenia kierowcy ( kat. M1 )
  • samochody ciężarowe (dostawcze) lub ciężarowo – osobowe- zaprojektowane i wykonane do przewozu ładunków o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t., lub samochody specjalne nie przekraczające  wskazanej masy ( kat. N1)
  • samochody ciężarowe- zaprojektowane i wykonane do przewozu ładunków  o masie całkowitej przekraczającej 3,5 t  ( kat. N2- masa całkowita pow. 3,5 t. do 12 t., a kat. N3 – przekracza 12 t.)

Foteliki bezpieczeństwa dla dzieci oraz inne urządzenia  muszą być instalowane w pojeździe zgodnie z zleceniami producenta, wskazującymi , w jaki sposób urządzenie może być bezpiecznie stosowane. Warto zaznaczyć, że wykroczenie stanowi także przewożenie dziecka w foteliku nieprawidłowo zainstalowanym.

Kiedy pas bezpieczeństwa wystarczy?
Przepisy zezwalają na  przewożenie w  autach osobowych, ciężarowo- osobowych, ciężarowych wyposażonych w pasy bezpieczeństwa dzieci mających co najmniej 135 cm wzrostu zapiętych tylko pasami bezpieczeństwa w przypadku, gdy ze względu na masę i wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnienie fotelika bezpieczeństwa lub innego urządzenia  przytrzymującego.

Ponadto przepisy zezwalają na przewożenie w autach osobowych oraz  dostawczych, czy ciężarowo- osobowych na tylnym siedzeniu trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lat zapiętego w pasy bezpieczeństwa w przypadku, gdy dwoje dzieci jest przewożonych w fotelikach i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego.

Odstępstwa od reguły
Dzieci, które przewożone są taksówką, specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego, pojazdem Policji, Straży Granicznej lub straży miejskiej/ gminnej bądź też posiadające zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do przewożenia w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci  nie muszą korzystać z tych urządzeń.

Zakazy
Kierującemu pojazdem zabrania się  przewożenia w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w aktywną poduszkę powietrzną dla pasażera. Zabrania się także przewożenia dziecka w wieku poniżej 3 lat w pojazdach kategorii M1,N1,N2 i N3  niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa i fotelik bezpieczeństwa lub w pasy bezpieczeństwa lub inne  urządzenia przytrzymujące dla dzieci. Zabronione jest także  przewożenie  na przednim siedzeniu auta dziecka poza fotelikiem lub innym urządzeniem przytrzymującym dziecka mającego mniej niż 150 cm wzrostu.

źródło: policja

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA: redakcja@nowiny24.net