Oszuści „od BLIK-a” znów dali o sobie znać. Uważajcie komu pomagacie!

Zdjęcie ilustracyjne.

W ostatnich dniach policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach po raz kolejny zostali powiadomieni o oszustwach za pomocą popularnego komunikatora społecznościowego.


We wtorek policjanci otrzymali zgłoszenie o oszustwie metodą „na BLIK-a”. Mieszkanka Bartoszyc poinformowała policjantów, że ktoś włamał się na jej konto na portalu społecznościowym, a następnie podszywając się pod nią skontaktował się poprzez komunikator z jej znajomymi i poprosił o szybką pożyczkę pieniędzy przekazaną kodem BLIK. Oszukani zostali trzej znajomi kobiety. Wszyscy stracili po 1000 złotych.

Policjanci ostrzegają przed wyłudzeniami z wykorzystaniem systemu płatności mobilnych (BLIK). W ostatnich czasie metoda ta zyskuje na popularności i coraz więcej osób zgłasza, że zostały w ten sposób oszukane. Oszuści włamują się na konto na portalu społecznościowym i udając jego właściciela rozsyłają wiadomości do jego znajomych i proszą o pilną pożyczkę pieniędzy poprzez udostępnieniu kodu BLIK. Szkopuł tkwi w tym, że jeśli nawet zdziwi nas taka nagła prośba o pożyczkę i skontaktujemy się z tą osobą odpisując na taką wiadomość – odpowiedzi udzieli nie kto inny jak oszust, dlatego należy dzwonić, aby potwierdzić, że faktycznie to nasz znajomy potrzebuje pożyczki.

Mechanizm działania oszustów jest podobny. Oszuści przełamują elektroniczne zabezpieczenia do konta na portalu społecznościowym i używając powiązanego z nim komunikatora w imieniu właściciela konta wysyłają wiadomości do jego znajomych i proszą o pożyczenie pieniędzy poprzez wygenerowanie kodu BLIK  w systemie płatności elektronicznej. Swoją prośbę tłumaczą różnie: chwilowym brakiem gotówki, pilną potrzebą zapłaty rachunku, czy brakiem możliwości zrobienia przelewu ze swojego konta z uwagi na prace konserwacyjne w banku.

źródło: policja