Pijany bez odblasków szedł środkiem drogi. Blisko tragedii na „szesnastce”

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. policja/archiwum

Policjanci interweniowali na krajowej „szesnastce” – zgłoszenie dotyczyło pieszego, który szedł środkiem jezdni. Mężczyzna maszerując nocą bez odblasków stwarzał realne zagrożenie dla siebie i dla innych uczestników ruchu.


O dużym szczęściu może mówić 31-letni pieszy, który o północy został zabrany przez policjantów z drogi między Mikołajkami a Zełwągami.

Zgłoszenie o nietrzeźwym pieszym funkcjonariusze otrzymali od przypadkowego kierowcy, który jechał tą trasą — mówi asp. Dorota Kulig, oficer prasowy mrągowskiej policji. Jak wynika z relacji zgłaszającego, pieszy szedł środkiem jezdni mocno się zataczając.

Był ledwo widoczny dla kierowców, ponieważ nie miał na sobie żadnego elementu odblaskowego, a odcinek drogi był nieoświetlony. W ten sposób mężczyzna realnie stwarzał zagrożenie dla swojego zdrowia i życia, jak i innych uczestników ruchu. Niestety był tak pijany, że nie docierały do niego żadne racjonalne argumenty dotyczące bezpiecznego poruszania się po drodze. Był pobudzony i  agresywny, dlatego noc spędził w policyjnym areszcie — dodaje rzeczniczka KPP w Mrągowie.

Badanie alkomatem wykazało, że 31-latek miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

31 sierpnia 2014 roku weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym dotycząca pieszych. Od tego czasu, po zmroku poza terenem zabudowanym mają oni obowiązek noszenia elementów odblaskowych, widocznych dla innych uczestników ruchu.

ODBLASKI MOGĄ URATOWAĆ ŻYCIE
Warto  pamiętać, że pieszy poruszający się po ciemnej, nieoświetlonej drodze jest praktycznie niewidoczny dla kierowcy. Kierujący w takiej sytuacji jest w stanie zauważyć osobę pieszą dopiero z odległości około 40 metrów. To sprawia, że ma bardzo mało czasu na właściwą reakcję.

W przypadku, gdy osoba ma na sobie elementy odblaskowe jest widoczna już nawet ze 150 metrów. Pozwala to kierowcom na bezpieczne ominięcie pieszego i uniknięcie potrącenia. Nie traktujmy obowiązku noszenia odblasków jako kolejnego przepisu, do którego trzeba się stosować ale jako sposób na zapewnienie bezpieczeństwa na drodze dla siebie i innych.

źródło: policja

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA: redakcja@nowiny24.net