Ptaki wodne spotkane na edukacyjnej ścieżce nie mogły liczyć na intymność

Fot. Mazurski Park Krajobrazowy/archiwum

W połowie lipca odbyły się pierwsze po długiej przerwie zajęcia dydaktyczne z udziałem pracowników Mazurskiego Parku Krajobrazowego, którzy z dziećmi biorącymi udział w zajęciach z cyklu Wakacje w Pegazie (GOKSiR „Pegaz” w Pieckach) wybrali się na ścieżkę edukacyjną wokół stawu w Pieckach.Tematem zajęć była obserwacja ptaków wodnych żyjących na stawie. Uczestnikom zaopatrzonym w lornetki i lunety udało się zaobserwować m. in. ukrywającą się w trzcinach czaplę siwą, suszące pióra kormorany, szybującego młodego bielika oraz liczne mewy śmieszki wraz z młodymi.

Ścieżka edukacyjna w Pieckach ma łączną długość ponad dwa kilometry, z czego kilometr to długość drewnianych kładek i pomostów. Wzdłuż ścieżki znajdują się tablice informacyjne i edukacyjne, ławeczki, kosze na śmieci oraz dwie wiaty przeznaczone do obserwacji ornitologicznych i plac ogniskowy.


Zakup lornetek i lunet oraz budowa ścieżki edukacyjnej wraz z infrastrukturą turystyczną wokół stawu w Pieckach jest częścią projektu realizowanego przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego pn. „Podniesienie standardu bazy technicznej i wyposażenia parków krajobrazowych województwa warmińsko-mazurskiego” który jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

źródło: Mazurski Park Krajobrazowy