Koniec remontu i wielkie otwarcie kętrzyńskiego zamku

fot. Miasto Kętrzyn/archiwum

25 lipca o godz. 12.00 odbędzie się uroczyste otwarcie kętrzyńskiego zamku. Zabytkowy obiekt przechodził remont i od 2 lat był nieczynny dla zwiedzających. Wydarzeniem towarzyszącym będzie doroczny Średniowieczny Jarmark na Św. Jakuba.Nie zabraknie dawnej i tradycyjnej muzyki oraz wspaniałej biesiady na dziedzińcu. Kętrzyńskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Militarnych przygotowało natomiast obozowisko rycerskie. Zwieńczeniem biesiady i świętowania będzie wieczorny koncert Truba Jacobi oraz Teatr Ognia Widmo.

— Niezmiernie się cieszę, że możemy już oddać w ręce mieszkańców i gości nasz zamek. To miejsce lubiane i ważne na mapie naszego regionu — mówi burmistrz Ryszard Niedziółka. — W sezonie letnim zamek przyciąga coraz większe rzesze turystów. Właśnie dlatego tak ważne było dla nas, by zamek otworzyć jak najszybciej — dodaje burmistrz.

Zamek krzyżacki w Kętrzynie to historyczna perła. W 2018 roku rozpoczęły się prace remontowe w ramach realizowanego projektu „Zachowanie dziedzictwa kulturowego dzięki renowacji Zamku w Kętrzynie wraz z jego otoczeniem”, który współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Efektem końcowym prowadzonych prac jest termomodernizacja Zamku oraz dostosowanie obiektu do aktualnie obowiązujących przepisów techniczno-budowlanych i przeciwpożarowych.

Realizowany projekt zakłada także rewitalizację i odtworzenie  w formie trwałej ruiny baszt oraz południowego i wschodniego muru obronnego Zamku krzyżackiego. Kompleksowo odremontowany Zamek w Kętrzynie z urozmaiconą ofertą kulturalną, jego promocja poza granicami Regionu będą kierować do miasta coraz większą liczbę turystów. Nowością, która na pewno wzbudzi duże zainteresowanie jest interaktywny systemem do projekcji i multimedialna makieta miasta Kętrzyn.

Makieta multimedialna. Fot. Miasto Kętrzyn
Makieta multimedialna. Fot. Miasto Kętrzyn

Dodatkowo ponad milion złotych miasto wyasygnowało z własnych środków na realizację zadań nie ujętych w projekcie, by kompleksowo podejść do remontu obiektu, czyli na odnowienie ścian, sal i podłóg. W sumie koszt remontu wyniósł 9,5 miliona złotych, z czego dofinansowanie unijne stanowiło 5,3 mln złotych.

Ze względu na ograniczenia epidemiologiczne liczba osób zwiedzających zamek w jednym momencie jest ograniczona, dlatego część oficjalną zaplanowaliśmy na godz. 12.00, ale pierwsze zwiedzanie zamku przez mieszkańców rozpocznie się o 13.00 — mówi Maciej Wróbel, zastępca burmistrza Kętrzyna.

Obok – w części Miejskiej Biblioteki Publicznej – zrealizowano drugi projekt o wartości ponad ćwierć miliona złotych, dzięki któremu wyremontowana została klatka schodowa. Wszystko to będzie można zobaczyć już 25 lipca.

źródło: Miasto Kętrzyn