16-latek jeździł bez uprawnień, ale mandat dostał jego ojciec. Za co?

Zdjęcie ilustracyjne. fot. archiwum policji

Kętrzyńscy policjanci zatrzymali 16-latka, który kierował motorowerem. Kontrola wykazała, że chłopak nie posiada uprawnień do kierowania jednośladem, a pojazd udostępnił mu… ojciec. Mandatem ukarano właściciela pojazdu, sąd rodzinny i nieletnich zdecyduje o karze dla 16-latka.W poniedziałek około godziny 20. policjanci kętrzyńskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej motorowerzystę. — W trakcie podjętych przez funkcjonariuszy czynności okazało się, że jest to osoba nieletnia, a na dodatek nie posiada wymaganych uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi — mówi mł. asp. Ewelina Piaścik, rzecznik kętrzyńskiej policji. — 16-latek poinformował, że jednoślad został udostępniony mu przez tatę.

Ojciec nastolatka, który przyjechał na miejsce, aby odebrać nieletniego i pojazd, za udostępnienie motoroweru został ukarany mandatem karnym w wysokości 300 złotych. Wobec nieletniego, który kierował jednośladem sporządzili notatkę z wnioskiem do sądu. O dalszym losie 16-latka zadecyduje sąd rodzinny i nieletnich.

Pamiętajmy, motorowerem mogą jeździć osoby, które skończyły 18 lat. Nie muszą posiadać prawa jazdy, wystarczy ważny dowód osobisty — przypomina rzeczniczka policji w Kętrzynie. — Jeśli osoba nie ma skończonych 18 lat, musi posiadać specjalną kategorię prawa jazdy – AM.  Aby je uzyskać trzeba mieć skończone 14 lat, uzyskać orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań lekarskich do kierowania pojazdami, odbyć kurs w ośrodku nauki jazdy, zdać egzamin państwowy i mieć pisemną zgodę rodzica lub opiekuna. Kara za jazdę bez uprawnień może być dotkliwa.

Warto pamiętać też, że w razie kontroli osoby nieletniej, która wsiadła za kierownicę motoroweru bez uprawnień, kłopoty czekają również rodziców bądź inne osoby, które jej ten pojazd udostępniły.

źródło: policja

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA: redakcja@nowiny24.net