Mieszkanie dla rozwoju zamiast „plusa”. Rządowy program coraz bliżej Kętrzyna

Fot. archiwum UM Kętrzyn

Zmieniają się zasady budowy mieszkań w ramach rządowego programu. Sam program też się zmienia. Nazywa się już nie „Mieszkanie+” a „Mieszkanie dla rozwoju”. Nowe zasady zaakceptowała już Rada Ministrów. W sierpniu trafią one pod obrady parlamentu i prawdopodobnie w październiku do podpisu przez prezydenta. Nowe zasady mają być znacznie korzystniejsze dla gmin niż dotychczasowe. Porozumienie ws. przystąpienia do nowego programu podpisał jako jeden z pierwszych w kraju Kętrzyn.


Burmistrz Kętrzyna Ryszard Niedziółka podpisał porozumienie z wiceprezesem Krajowego Zasobu Nieruchomości Jarosławem Puckiem. Celem porozumienia jest wspólna realizacja przedsięwzięcia mieszkaniowego przy ul. Jaśminowej w Kętrzynie.

Zmiany przepisów i stan epidemii opóźnił realizację naszej inwestycji, bo bardzo chcieliśmy rozpocząć budowę w tym roku, ale wszystko wskazuje na to, że będzie to rok przyszły — mówi Ryszard Niedziółka, burmistrz Kętrzyna. — Nowe zapisy są jednak bardzo ciekawe i warto na nie poczekać, bo dają one gminom nawet 35% wartości projektu jako bezzwrotną dotację, co oznaczać będzie, że do każdego wydanego tysiąca złotych, trzysta pięćdziesiąt będzie prezentem z budżetu państwa — dodaje burmistrz.

KZN na mocy art. 5 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. o Krajowym Zasobie Nieruchomości zobowiązany jest m.in. do tworzenia warunków do zwiększania dostępności mieszkań, a także podejmowania działań w celu realizacji inwestycji mieszkaniowych. Z kolei Miasto, na mocy art. 7 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym zobowiązane jest do zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty w szczególności w zakresie gminnego budownictwa mieszkaniowego.

Cieszę się, że Kętrzyn jest jednym z tych miast, które bardzo aktywnie działają na rzecz budowy mieszkań, samorząd jest na tym polu wyróżniającym się w kraju — mówi Jarosław Pucek, wiceprezes Krajowego Zasobu Nieruchomości. — To drugi samorząd na Warmii i Mazurach, z którym podpisaliśmy porozumienie, dzięki nowym przepisom budowa mieszkań w Kętrzynie będzie mogła ruszyć w drugim kwartale przyszłego roku — dodaje wiceprezes.

Dzięki podpisanemu dziś porozumieniu ustalono ramy wzajemnej współpracy przy budowie tanich mieszkań w Kętrzynie. Mieszkania według wstępnej koncepcji mają mieć od 40 do 60 metrów kwadratowych powierzchni, budynek będzie wyposażony w windę, piwnice i garaż podziemny, a wokół usytuowany zostanie parking i plac zabaw. W pierwszej fazie inwestycyjnej ma powstać 70 mieszkań.

info: Biuro Prasowe UM Kętrzyn

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA: redakcja@nowiny24.net