Burmistrz Niedziółka „zasłużył” na wotum zaufania. Wojewoda uchylił decyzję radnych

Fot. archiwum UM

Radni nie udzielając wotum zaufania burmistrzowi Kętrzyna podjęli uchwałę z rażącym naruszeniem prawa – mówi wojewoda warmińsko-mazurski i rozstrzygnięciem nadzorczym ją uchyla. Uchwała jest sprzeczna nie tylko z ustawą o samorządzie, ale też z Konstytucją!


W ocenie wojewody burmistrz zgodnie z prawem przedstawił Radzie Miasta raport o stanie gminy, nad którym odbyła się dyskusja. Reszta była w rękach radnych. Wojewoda uznał, że uzasadnienie uchwały przygotowane przez Radę Miejską „jest tak lakoniczne, że w istocie nie spełnia swojej funkcji”. Poza tym „przepis o udzieleniu wotum zaufania nie może być interpretowany, a co więcej realizowany w taki sposób, który będzie dopuszczał stosowanie kryteriów wyłącznie politycznych i personalnych w celu odsunięcia od sprawowania funkcji organu wykonawczego gminy osoby wybieranej na to stanowisko w bezpośrednich, powszechnych i demokratycznych wyborach” – czytamy w rozstrzygnięciu wojewody.

W czerwcu br. za udzieleniem wotum zaufania zagłosowali radni klubu Aktywny Samorząd, jedenastu radnych wstrzymało się od głosu, a trzech było przeciw.

źródło: UM Kętrzyn