Rekordowe wsparcie dla Kętrzyna. Dobre wieści dla mieszkańców Ogrodowej i Górnej

Ulica Ogrodowa w Kętrzynie doczeka się remontu. Fot. archiwum UM

Władze Kętrzyna pozyskały ponad 14 milionów złotych środków kwalifikowalnych na przebudowę ulicy Ogrodowej i budowę ulicy Górnej. To rekordowe 80% dofinansowanie pochodzi z Funduszu Dróg Samorządowych. Całkowita wartość tych inwestycji to 23,6 mln złotych.


Wnioski złożyliśmy do wojewody kilka miesięcy temu, cierpliwie czekaliśmy na rozstrzygnięcie i mamy pozytywną decyzję co jest w skali Kętrzyna rekordowym osiągnięciem — mówi burmistrz Ryszard Niedziółka. — W przyszłym tygodniu podpisujemy umowy i przystępujemy do realizacji całego procesu inwestycyjnego.

Budowa ulicy Górnej aż do ul. Rynkowej kosztować ma ponad 12 milionów złotych, z czego dofinansowanie wynosi 7,1 miliona. Z kolei przebudowa ulicy Ogrodowej pochłonie 11,6 milionów złotych – tu wsparcie wynosi 7,08 miliona. Wkładem własnym do inwestycji, oprócz środków własnych, będą pieniądze z Funduszu Inwestycji Lokalnych (to te słynne czeki rozdawane przez premiera). Kętrzyn po złożeniu wniosku ma otrzymać z rządowej puli 2,3 mln złotych.

Bez dofinansowania nie mielibyśmy szans na realizację tych ulic ze środków własnych. Dla nas niezwykle ważne jest aplikowanie o środki zewnętrzne — mówi burmistrz. — Podziękowania należą się pracownikom Urzędu Miasta za ciężką pracę i Radnym Rady Miejskiej za dobrą współpracę.

Ekipa burmistrza Niedziółki pozyskała pieniądze na remont ulicy Olsztyńskiej i Zientary Malewskiej (2,2 mln zł), wykonała ulicę Rynkową, na której ciąg dalszy prac będzie się odbywał także w tym roku. Za chwilę rusza budowa ulic Chopina i Brzozowej, w kolejnych miesiącach Szpitalnej, Kajki i Asnyka. Łączna wartość wszystkich inwestycji drogowych realizowanych przez obecnego burmistrza jest rekordowa — to aż 34 miliony złotych (z zewnątrz pozyskano 21,5 mln)!

W ciągu dwóch lat na drogi wydamy więcej niż w trakcie … dwóch poprzednich kadencji samorządu — dodaje burmistrz Niedziółka. W latach 2010-2018 wydano na przebudowę dróg w Kętrzynie 24,8 miliona złotych, z zewnątrz pozyskano 4,5 miliona złotych.

źródło: UM Kętrzyn