Mistrzowskie zawody Nadii Kulik! Bliski mistrzostwa Polski był Michał Lis

Wicemistrz Polski Michał Lis i mistrzyni Polski Nadia Kulik z trenerem Tomaszem Stefańskim. Fot. archiwum klubu

Medale Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych Puck 2020 rozdane. Wśród laureatów znalazło się miejsce dla reprezentantów klubu Baza Mrągowo. Nadia Kulik została mistrzynią, a Michał Lis wicemistrzem Polski w swoich kategoriach.

Tegoroczna Olimpiada Młodzieży rozegrana została w konkurencjach żeglarskich jako Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych w Pucku. Mimo przeważających słabych wiatrów udało się rozegrać niemal komplet wyścigów. Rywalizacja odbywała się w klasach Optimist dziewcząt i chłopców, Techno 293 dziewcząt i chłopców oraz w dwuosobowej klasie L’Equipe. W tej ostatniej żeglują załogi zarówno dziewcząt, chłopców jak i mieszane, a medaliści zostali wyłonieni w klasyfikacji Open.

Po zwycięstwie czuję się wyśmienicie, bo bardzo pracowałam na ten wynik. Rozpiera mnie duma, zwłaszcza, że nic nie przychodzi samo i wiem ile wysiłku włożyłam w przygotowania oraz same regaty. Dziękuję mojemu trenerowi Tomaszowi Stefańskiemu, który wkłada w nasze treningi bardzo dużo serca — mówi Nadia Kulik z Bazy Mrągowo.

Nadia zwyciężyła w windsurfingowej klasie Techno 293 Dziewcząt, a jej rywalizacja z Anną Igielską (Gdański Klub Żeglarski) była bardzo zacięta. — Było sporo stresu przed startami, bo miałam świadomość, że mogłam spaść z pierwszej pozycji. W ostatnim wyścigu musiałam być przynajmniej druga, aby wygrać regaty, gdyby Ania wygrała ostatni wyścig. Wystartowałam dobrze i przypłynęłam na metę pierwsza, dzięki czemu mogę się cieszyć zwycięstwem — dodaje Nadia Kulik. Jej klubowa koleżanka Oliwia Chomka była siódma w tej samej klasie.

W klasie Techno 293 chłopców pewnie po zwycięstwo pożeglował Konrad Machura z Sopockiego Klubu Żeglarskiego. Na drugim stopniu podium w tej klasie stanął Michał Lis z KS Baza Mrągowo, a brązowym medalista mistrzostw został Filip Dmochowski z GKŻ Gdańsk. W tej klasie jedenasty był kolejny zawodnik Bazy – Wiktor Kocenko.

Sukces Nadii i Michała to efekt ich ciężkiej pracy — przyznaje trener Tomasz Stefański. — Staraliśmy się trafić z formą dokładnie na te zawody i cieszę się, że nam się to udało. To są zawodnicy kompletni już i mają świadomość swoich możliwości.

W klasie Optimist dziewczęta stoczyły bardzo bliską walkę o zwycięstwo. Ostatecznie wygrała Paulina Rutkowska z YKP Optimist Team Yacht Klub Polski Gdynia. Wśród chłopców podium zdominowali reprezentanci tego samego klubu – Jan Zamojski (złoto) i Szymon Kolka (srebro). Na 25. pozycji regaty zakończył Mateusz Gigielewicz, wychowanek mrągowskiej Bazy, obecnie reprezentujący Giżycką Grupę Regatową.

Po zaciętej rywalizacji, ostatniego dnia regat na zwycięską pozycję w klasie L’Equipe Open awansowała załoga Jakub Częczek i Jakub Wąsikowski (Nauticus YC Olsztyn). W tej klasie startowały też trzy załogi Bazy – Malwina Podsiad/Hanna Kuliś (5. miejsce), Antoni Kuźmiński/Zuzanna Maliniewicz (8. miejsce) oraz Hubert Bałdyga/Jakub Aranin (11. miejsce).

Organizatorem Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych Puck 2020 jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z MOKSiR Puck.