Nakomiady. Trzyletniego chłopca zabiła maszyna rolnicza

Źródło: KWP Olsztyn

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło na prywatnej posesji w jednej z miejscowości w gminie Kętrzyn. Maszyna budowlana stoczyła się na 3 letnie dziecko. Chłopiec zmarł na miejscu. Kętrzyńscy policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają wszystkie przyczyny i okoliczności tego tragicznego w skutkach zdarzenia.

Do wypadku doszło w poniedziałek (10.08.2020) około godz. 18:00 na terenie prywatnej posesji w jednej z miejscowości w gminie Kętrzyn. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu zdarzenia wynika, że unieruchomiona maszyna budowlana marki MANITOU stojąca na terenie o niedużym nachyleniu, stoczyła się na 3 letnie dziecko. Chłopiec w wyniku odniesionych obrażeń zmarł na miejscu. Dziecko przebywało pod opieką trzeźwej matki. Rodzina została objęta opieką psychologa. Policjanci zabezpieczyli maszynę na parkingu strzeżonym.

Policja po raz kolejny apeluje o ostrożność. Uważajmy przy obsłudze maszyn i urządzeń rolniczych, ale także podczas transportu, dojazdu, czy powrotu z pola. Pamiętajmy, że obsługa maszyn rolniczych wymaga dużego doświadczenia i ostrożności. Przyczyną wypadków zwykle jest nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa związanych zarówno z przygotowaniem maszyn do pracy, jak i samej obsługi urządzeń rolniczych. Chwila nieuwagi, zmęczenie podczas wykonywania z pozoru prostych czynności niejednokrotnie może skończyć się tragicznie. Dlatego policjanci apelują, aby do wykonywania swoich obowiązków nie podchodzić niedbale i rutynowo.
Pamiętajmy również o tym, że pracujące maszyny stanowią duże zagrożenie dla samego operatora jak również dzieci, które nie zawsze potrafią przewidzieć skutki ich działania.

Pamiętajmy:

nie zezwalajmy dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych
nie pozostawiajmy małych dzieci bez opieki dorosłych
nie pozostawiajmy niebezpiecznych narzędzi w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka
nie pozwólmy dziecku przebywać w odległości mniejszej niż 50 m od pracującej maszyny rolniczej
nie prośmy dzieci o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi takimi jak pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki, smary czy smoły
każdorazowe uruchomienie kombajnu czy ciągnika poprzedź sygnałem dźwiękowym, a wcześniej upewnij się czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają osoby nieuprawnione, np. bawiące się dzieci!
nie każdy, zwłaszcza osoby starsze i dzieci, powinien pracować na wysokości, np. na przyczepie przy załadunku, przy układaniu słomy na stogach i na poddaszach!
nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach
w stanie nietrzeźwym nie podejmuj żadnej pracy; nie pozwalaj też, by inni to czynili!
nie pozwalajmy dziecku na obsługę ciągników i maszyn rolniczych!

Zródło: https://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/