Uwaga na zwierzęta leśne! Kolejne zdarzenia ze zwierzyną

Znak A18b jest często spotykany na odcinkach dróg przebiegających przez tereny leśne. O tej porze roku przy złej widoczności szczególnie wieczorową porą kierowca jest narażony na zderzenie z dzikimi zwierzętami. Często się zdarza, iż użytkownicy dróg lekceważą ostrzeżenia. Fot. policja/archiwum

Tylko wczoraj na drogach powiatu kętrzyńskiego doszło do dwóch zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt. To bardzo ważne aby nie lekceważyć znaków drogowych ostrzegających o takim zagrożeniu.


Do pierwszego zdarzenia doszło o godz. 18:50 na trasie Muławki – Wilkowo w gminie Kętrzyn. Jak ustalili policjanci na jezdnię wprost pod nadjeżdżającą dacię wbiegła sarna. Kierującemu oraz dwójce pasażerów na szczęście nic się nie stało.

Do kolejnego zdarzenia z udziałem dzikiej zwierzyny doszło godziną później w rejonie skrzyżowania na wysokości miejscowości Wandajny w gminie Korsze. Tam również zostali wysłani policjanci z ruchu drogowego, którzy ustalili, że na jezdnię pod osobowego opla, którym kierował 40-latek wybiegł dzik. Także w tym przypadku kierujący oraz pasażerowie nie doznali obrażeń.

Znak A18b jest często spotykany na odcinkach dróg przebiegających przez tereny leśne. O tej porze roku przy złej widoczności szczególnie wieczorową porą kierowca jest narażony na zderzenie z dzikimi zwierzętami. Często się zdarza, iż użytkownicy dróg lekceważą ostrzeżenia. Należy pamiętać, że zwierzęta nie trzymają się utartych szlaków, omijających ciągi komunikacyjne, lecz często przebiegają przez drogę. Ubarwienie sierści bardzo utrudnia zobaczenie ich z bezpiecznej odległości. Nie wspominając o wykonaniu gwałtownego manewru pojazdem, co przy śliskiej nawierzchni jest bardzo niebezpieczne. Zdarza się również że zwierzę oświetlone reflektorami samochodowymi zatrzymuje się na jezdni.

Policjanci apelują:

  • nie lekceważ znaku ostrzegawczego „zwierzyna leśna”
  • przestrzegaj ograniczenia prędkości
  • zwolnij jeśli warunki panujące na drodze nie pozwalają bezpiecznie jechać z dozwoloną prędkością

źródło: policja