Kinga Hornik laureatką tegorocznej Kryształowej Nuty!

Fot. Justyna Drozd

W sobotę, 17 października poznaliśmy zwycięzców XVI edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki „Kryształowa Nuta”. Młodzi wokaliści swoje umiejętności zaprezentowali podczas koncertu finałowego w Kętrzyńskim Centrum Kultury. Tego wieczoru najlepszą okazała się być Kinga Hornik z Gdańska.


W pierwszym etapie konkursu, który polegał na przesłaniu nagrania demo walczyło ponad stu wokalistów z całej Polski. Jednak drogą selekcji do drugiego etapu dostało się zaledwie 37 uczestników, którzy reprezentowali m.in. Gdańsk, Białystok, Warszawę, Szczytno, Olsztyn, Bartoszyce, Kielce, Garwolin czy Konin. Nie zabrakło też silnej reprezentacji Kętrzyna i Reszla.

– Zgłosiło się bardzo wielu utalentowanych wokalistów. Jednak po dzisiejszym koncercie ujawniły się same „perełki”, które mają przed sobą szansę na wielką karierę. Być może kogoś usłyszymy na większych solowych koncertach. Liczę na to – mówi Bartłomiej Zdanowicz, dyrektor Kętrzyńskiego centrum Kultury

Tegoroczna edycja konkursu była nietypowa ze względu na wprowadzone zasady bezpieczeństwa związane z covid. To jednak nie przeszkodziło organizatorom w realizacji ogólnopolskiego konkursu.

– Organizowany od kilku lat, a po raz drugi w Kętrzynie Ogólnopolski Przegląd „Kryształowa Nuta” jest obecnie jednym z bardziej prestiżowych i wyróżniających się konkursów tego typu. – Świadczy o tym chociażby poziom wokalistów oraz sposób organizacji, charakteryzujący się ogromnym profesjonalizmem, a także zwiększająca się z roku na rok liczba osób, które chcą wziąć w nim udział – dodaje pomysłodawca konkursu.

Tegoroczne Jury miało niezwykle trudne zadanie by wytypować faworytów. W tym gronie znaleźli się:

Przewodniczący Ryszard Szmit – jeden z najlepszych w Polsce realizatorów dźwięku, muzyk oraz producent muzyczny.

Ludmiła Małecka – aktorka scen muzycznych, trener vocalny.

Marcin Kindla – producent muzyczny, multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor, autor tekstów.

Po długich przesłuchaniach GRAND PRIX i statuetkę „Kryształowej Nuty” wyśpiewała sobie Kinga Hornik z Gdańska z autorską piosenką „Dom”. To jej drugi tak duży sukces w tym roku. Jeszcze w lipcu na prestiżowym Ladie’s Jazz Festiwalu zdobyła główną nagrodę. Muzyka towarzyszy jej od najmłodszych lat. Jako zaledwie 13-latka wzięła udział w programie „Mam Talent”.

Laureatką pierwszej nagrody została Paulina Tarasińska z Kielc. Drugie miejsce przyznano Aleksandrze Jeznach z Kętrzyna, a trzecie Wiktorii Piorun z Garwolina.

Oprócz trzech pierwszych miejsc i wyróżnień, rozdano również nagrody specjalne. Łączna pula nagród to prawie 30 tysięcy złotych.

Nagroda Specjalna – Szymon Sobczak z Górowa Iławeckiego
Nagroda Specjalna – Aleksandra Erdman ze Żnina
Wyróżnienie Specjalne – Kinga Czarnuch z Łasina
Wyróżnienie Specjalne – Aleksandra Erdman ze Żnina
Wyróżnienie Specjalne – Kinga Hornik
Wyróżnienie – Julia Płocharczyk ze Szczytna
Wyróżnienie – Marta Kozikowska z Łomży
Wyróżnienie – Michalina Chmielewska z Konina

Koncert w uświetnił występ gwiazdy polskiej sceny Danuty Błażejczyk, która wystąpiła z recitalem dla kętrzyńskiej publiczności świętując 35 lecie pracy artystycznej. Jednak to nie była tylko muzyka. To były też słowa, które wywoływały wzruszenie, były to m.in. historie z życia pani Danuty czy opowieści o słynnej Danucie Rinn.

Wydarzenie było objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina. Organizatorami konkursu są Kętrzyńskie Centrum Kultury i Miasto Kętrzyn. Kryształowa Nuta z pewnością powróci za rok.

Justyna Drozd