Jak uchronić się przed stratnym kupnem apartamentu?

Kupowanie apartamentu bez faktycznej, przynajmniej pobieżnej wiedzy o branży nieruchomości może skończyć się sporą stratą finansową.

Lepiej więc podejść do tej kwestii poważnie i odpowiedzialne, w końcu mowa o życiowej inwestycji. Zawarte w niniejszym tekście wskazówki pomogą Ci uniknąć ewentualnych strat finansowych spowodowanych niewłaściwym wyborem obiektu mieszkalnego.

Weryfikowanie obszaru

Bez względu na to, jakiego rodzaju zakwaterowania oczekujesz, priorytetem zawsze jest jego lokalizacja. Ta ma duży wpływ na jakość użytkowania lokalu mieszkalnego, m.in. ze względu na czas dojazdu do ważnych z perspektywy naszych obowiązków, potrzeb i zainteresować miejsc (pod tym względem najlepsze są centra miast). Prawo deweloperskie zakłada, że ​​każdy podmiot oferujący mieszkania na sprzedaż musi przygotować broszurę informacyjną. Dane tam zaimplementowane powinny tyczyć się potencjalnych inwestycji, które mają zostać zrealizowane w promieniu jednego kilometra od apartamentu.

Podmiot sprzedający

Wielu klientów boi się tego, że na swojej drodze napotkają kłamliwych sprzedawców. Choć wcześniej wspomniane prawo deweloperskie może uchronić ich przed stratami finansowymi, to tego samego nie można powiedzieć o nerwach i czasie. W celu weryfikacji sprzedawcy, jeśli mamy do czynienia z przedsiębiorcą notowanym na giełdzie, możemy sprawdzić regularnie aktualizowany raport wyników oraz dotychczasowe inwestycje.

Księga wieczysta

Warto wykorzystać dane zawarte w określonych księgach wieczystych do samodzielnej weryfikacji okolicznych gruntów. Kiedyś były dostępne jedynie za pośrednictwem instytucji sądowych, ale teraz potrzeba tak naprawdę tylko dostępu do Internetu. Jeśli deweloper gospodaruje grunt na stałe, istnieje ryzyko, że płacony miesięczny czynsz w którymś momencie wzrośnie. Możesz również sprawdzić, czy nieruchomość i grunt nie są zadłużone.

Podsumowanie

Próżno jest oczekiwać, że w krótkim czasie przyswoimy wszystkie niuanse dotyczące rynku nieruchomości i apartamentów. Nie zmienia to jednak faktu, że wyżej wymienione informacje pomogą osobom zainteresowanym ich kupnem dokonać bezpiecznej i pewnej transakcji. Wówczas nie pozostanie nic innego, jak wprowadzić się „na swoje”. Aby maksymalnie się zabezpieczyć, obserwujmy oferty jedynie rzetelnych deweloperów.

Szukasz komfortowego apartamentu w centrum miasta? Odwiedź Centaurus-olsztyn.pl.