Bartoszyce. Jan Brzeszczyński – bojownik o polskość nieco zapomniany

Grób Jana Brzeszczyńskiego na cmentarzu w Bartoszycach (Fot. Tomasz Miroński)
Na cmentarzu przy ulicy Kętrzyńskiej znajduje się niepozorny grób. Leży w nim zmarły w 1946 roku Jan Brzeszczyński, bojownik o polskość Warmii Mazur. W dobie zasypanych chryzantemami większości pomników w Bartoszycach, grób człowieka, który całe życie poświęcił temu, by Warmia i Mazury były polskie wygląda dość skromnie. Zwłaszcza podczas Święta Niepodległości.
Bartoszyce dostały od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa setki doniczek z chryzantemami. Przyozdobiono nimi miejskie pomniki, parki i dawne cmentarze. Kwiaty trafiły też na znajdujące się na cmentarzu przy ulicy Kętrzyńskiej groby żołnierzy rosyjskich, którzy zginęli pod Bartoszycami podczas I wojny światowej.
Nieopodal znajduje się niepozorny grób. Leży w nim zmarły w 1946 roku Jan Brzeszczyński, bojownik o polskość Warmii Mazur. W dobie zasypanych chryzantemami większości pomników w Bartoszycach, grób człowieka, który całe życie poświęcił temu, by Warmia i Mazury była polska, wygląda dość skromnie.
Jak podaje Leksykon Kultury Warmii I Mazur, Jan Brzeszczyński urodził się 21 czerwca 1873 roku w Skomacku w rodzinie krawca, Jakuba i Wilhelminy z domu Barczyck. W 1895 r. ukończył seminarium nauczycielskie w Braniewie. Pracował w wielu szkołach na Warmii m.in. w Gietrzwałdzie, Gryźlinach, Przykopie, Nagladach, Gronitach. Na skutek odmowy przeniesienia się w głąb Niemiec władze niemieckie zwolniły Brzeszczyńskiego z pracy i pozbawiły pensji. Dzięki pomocy Banku Ludowego w Olsztynie przeniósł się do Barczewka. Zmuszony do dwuletniej pracy w Niemczech. Po czteroletnim procesie uzyskał emeryturę w 1928 roku.
W Latach trzydziestych zamieszkał w Bartoszycach. W jego domu kultywowano kulturę polską. Brzeczyńskiemu dane było doczekać polskich Bartoszyc. W 1945 roku zatrudniony był w Zarządzie Miejskim w Bartoszycach, był też przewodniczącym powiatowej komisji weryfikacyjnej. Zmęczony trudami pracy organizacji polskiego samorządu w Bartoszycach, zmarł na atak serca 22 marca 1946 r. w Bartoszycach.

Tomasz Miroński

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA: redakcja@nowiny24.net