Wszystko, co warto wiedzieć o tlenoterapii

Kuracja tlenem opiera się na dostarczaniu odpowiednio stężonego, właściwie zagęszczonego oraz czystego powietrza naturalnie pobieranego z otoczenia i wtłaczanego do charakterystycznego sprzętu zwanego w języku medycznym koncentratorem. Tego rodzaju aparatura występuje w dwóch podstawowych wariantach – jako urządzenie stacjonarne oraz sprzęt mobilny, czyli innymi słowy przenośny. Najnowsze modele warte są sporej sumy pieniężnej, ale nie jest wcale konieczne inwestowanie w maszyny na własność. Dużo lepszym rozwiązaniem okazuje się postawienie na współprace z wypożyczalnią typu Elektrotechmed, za pośrednictwem której można zyskać do użytku indywidualnego najlepszej jakości sprzęt wysokiej klasy oraz spełniający wszelakie wymagane standardy. Jak jednak, bez względu na rodzaj i źródło pochodzenia maszyny typu koncentrator, przeprowadzić skuteczną tlenoterapię? Spójrz poniżej.

Poszczególne etapy

Leczenie z wykorzystaniem czystych mas powietrza zawsze powinno bazować na pomiarze wieku tlenowego, co określa się fachowo również ustalaniem statusu tlenowego. Na początek pozwoli to na dopasowanie odpowiedniej dawki tlenu, która ma trafiać do płuc pacjenta. Kolejny krok to natomiast podanie specjalnego koktajlu witaminowego, który posiada w sobie szereg cennych dla ludzkiej kondycji zdrowotnej mikroelementów, kwas foliowy, koenzym Q10 czy witaminy. W tym celu można doprowadzić do znaczącej redukcji wolnych rodników, które tworzą się w trakcie sesji tlenowej i niekorzystnie oddziałują na organizm. Następny etap to inhalacja, czyli serwowanie tlenu w takim stężeniu, o takim zagęszczeniu i tak długo, jak zalecił to konkretnemu pacjentowi lekarz prowadzący. Odbywa się to z zastosowaniem koncentratora tlenu, a także w przypadku tak zwanej tlenoterapii biernej – maski nakładanej na twarz, poprzez którą wnikają masy oczyszczonego powietrza. Maski tlenowe, o jakich mowa powyżej, to akcesoria jednorazowego użytku. Pojedyncza kuracja z inhalowaniem nie powinna przekroczyć maksymalnie dziewięćdziesięciu minut, a średni czas trwania zabiegu to zazwyczaj równa godzina zegarowa. Na koniec jeszcze jedna ważna kwestia, a mianowicie pobudzenie krążenia krwi – jest to finalny etap tlenoterapii, do którego dochodzi z wykorzystaniem odpowiednich ćwiczeń ruchowych na przykład na bieżni czy tez rowerku stacjonarnym. Aktywność fizyczna w umiarkowanym wymiarze daje sposobność dokładnego rozprowadzenia przyjętych mas tlenowych tam, gdzie z reguły tlen nie dociera i gdzie dochodzi do niedotlenienia.

Mechanizm działania urządzenia tlenowego

Użycie koncentratora tlenu jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, bowiem urządzenia nie trzeba załadowywać gazami, a jedynie w przypadku sprzętu stałego – podłączyć do prądu, a przenośnego – włożyć baterie. Aparatura jest gotowa do działania w zasadzie od razu, a pacjent kompletnie nie odczuwa, że jest poddawany zabiegom. Można wręcz śmiało stwierdzić nawet, że kuracja tlenem okazuje się strzałem w dziesiątkę dla osób chcących poprawić sobie nastrój, gdyż dostawa tlenu zdecydowanie poprawia humor. Tlenoterapia jest bezpieczna dla leczonego czy też stosującego ją w celach czysto profilaktycznych, ale wyłącznie w momencie, gdy nie przesadzamy z sesjami i sztywno trzymamy się zaleceń lekarza. Tlenoterapia z wykorzystaniem nowoczesnej aparatury takiej jak chociażby ta proponowana przez wspomnianą już wyżej wypożyczalnię Elektrotechmed, pozwala na dostarczenie do płuc człowieka tlen oczyszczony nawet w ponad dziewięćdziesięciu sześciu procentach.