Górowo Iławeckie. Pracownicy urzędu miasta to ludzie, którym zależy na naszym mieście

— Źródła sukcesu są proste. Ciężka praca i dobry zespół – mówi Jacek Kostka, burmistrz Górowa Iławeckiego Fot. Archiwum

Górowo Iławeckie zostało wysoko ocenione w prestiżowym rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” w skuteczności pozyskiwania środków unijnych przez samorządy na gospodarkę komunalną oraz transport w latach 2014–2019 (w przeliczeniu na 1 mieszkańca). Z Warmii i Mazur w tej grupie wraz z Górowem Iławeckim nalazły się jedynie Olsztyn oraz miasto i powiat Lidzbark Warmiński.

Raport przygotował zespół pod kierunkiem prof. Pawła Swianiewicza. W kategorii małych miast Górowo Iławeckie zajęło wysokie 6 miejsce w Polsce. Górowo Iławeckie już po raz trzeci w ciągu ostatnich 10 lat lat staje na podium z najlepszymi samorządami w Polsce. W pierwszej dziesiątce znalazły się wraz z maleńkim Górowem takie miasta, jak choćby Krynica Morska czy Świeradów Zdrój. Ranking Czasopisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” tworzony jest w oparciu o obiektywne dane Ministerstwa Finansów. W 2020 roku wyróżnione zostały inwestycje miasta, realizowane w oparciu o środki unijne. Wśród samorządów nagrodzonych na tegorocznej gali w Katowicach, z Warmii i Mazur wraz z Górowem Iławeckim nalazły się jedynie Olsztyn miasto i powiat Lidzbark Warmiński.
— Źródła sukcesu są proste. Ciężka praca i dobry zespół – mówi Jacek Kostka, burmistrz Górowa Iławeckiego. Pracownicy urzędu miasta to ludzie, którym zależy na naszym mieście. Często po godzinach urzędowania przygotowujemy kolejne inwestycje lub rozliczamy poprzednie. To wyróżnienie jest niejako jubileuszowe, gdyż w tym roku mija właśnie 10 lat, od czasu gdy mieszkańcy obdarzyli mnie zaufaniem i powierzyli kierowanie sprawami naszego miasta.

Pozyskiwaniem środków zajmujemy się sami. W urzędzie miasta zatrudnionych jest trzynastu urzędników, łącznie z Urzędem Stanu Cywilnego. Za pozyskiwanie środków odpowiada sekretarz miasta Andrzej Worobiec, za inwestycje pan Edward Drymuch, a nad finansami czuwa skarbnik miasta obecnie pani Edyta Jarmoluk, a do niedawna pani Teresa Ferdycz.

— Czasem trudno jest ogarnąć, gdy trzeba na raz zajmować się problemem z niedrożną studzienką kanalizacyjną i rozliczeniem dotacji za 10 milionów, ale z drugiej strony dzięki temu widzimy nasze inwestycje w kontekście najbliższym mieszkańcom — nie kryje burmistrz.

Tomasz Miroński

RAMKA
Trzy najważniejsze inwestycje unijne w Górowie Iławeckim (2014-2018): 

Rozbudowa Stadionu Miejskiego wraz z budową szlaku uzdrowiskowego wokół zalewu miejskiego 11.518.474,21 zł Zrealizowane w Ramach Programu Polska Litwa Rosja w partnerstwie z Rejonem Bagrationowsk, gdzie powstała duża hala sportowa. Stadion spełnia wszelkie wymagania Polskiego Związku Piłki Nożnej do rozgrywek I-ligowych Ma 800 miejscową, krytą trybunę oraz nowoczesny budynek klubowy.

Rewaloryzacja obszaru rzeki Młynówki 1.503.076,81 zł – zbudowany został szlak pieszo-rowerowy malowniczą dolina rzeki Młynówki przepływającej przez obszar całego miasta. Łączy najdalej wysunięte osiedle z Parkiem Miejskim oraz ścisłym centrum.

Utworzenie Parku rekreacyjno-sensorycznego wokół Stawu Garncarskiego 3.263.979,50 zł Inwestycja zagospodarował teren wokół stawu znajdującego się w centrum miasta. Stworzono w ramach tej inwestycji strefy oddziałujące na poszczególne zmysły, od dotyku (strefy zróżnicowanych nawierzchni po zapach – tężnia solankowa i ogród ziołowy, oraz zbudowano siłownię zewnętrzna dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych. Warto dodać, że park znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego.

Ponadto szlaki pieszo-rowerowe budowane w ramach tych trzech inwestycji zbudowały powiązaną sieć tras rowerowych oraz rekreacyjnych wszystkich części miasta, przebiegających poza drogami samochodowymi.