Kto musi zapłacić podatek od kupna samochodu?

Niektórzy kierowcy muszą zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, zwany też podatkiem od wzbogacenia. Kiedy trzeba to zrobić i co grozi za niewypełnienie tego obowiązku?

Czym jest podatek od czynności cywilnoprawnych?

Ten rodzaj podatku jest pobierany po podpisaniu niektórych umów, na przykład umowy kupna-sprzedaży lub darowizny. O samym podatku oraz o tym, co powinni zrobić kierowcy po jego opłaceniu, przeczytasz w artykule >Podatek od kupna samochodu – ile wynosi i kiedy trzeba go zapłacić?

Kiedy trzeba zapłacić podatek od zakupu samochodu?

Podatek od czynności cywilnoprawnych musi być opłacony w niewielu sytuacjach. Po zakupie samochodu z większości źródeł nie trzeba uiszczać tego podatku.

Jedynym wypadkiem, w którym nabywca pojazdu ma obowiązek zapłacić PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych, jest zakup pojazdu od osoby niebędącej podatnikiem VAT — czyli, mówiąc prościej, od osoby prywatnej.

Kto musi, a kto nie musi płacić PCC?

Kilka szczegółów może umknąć świeżo upieczonym właścicielom pojazdów. Na przykład istotne jest to, że nawet pojazd sprzedawany w komisie może być tak naprawdę zbywany przez osobę prywatną, a więc będzie obciążony podatkiem. Z kolei auto zakupione od osoby prywatnej za granicą nie wymaga opłacenia PCC.

Kiedy w takim razie trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych?

  • Po zakupie używanego auta od osoby prywatnej (niebędącej podatnikiem VAT),
  • po zakupie samochodu z komisu prowadzonego również przez osobę prywatną.

Kiedy nie trzeba płacić PCC?

  • Po zakupie auta na fakturę,
  • po nabyciu nowego samochodu z salonu sprzedaży,
  • po zakupie pojazdu, którego wartość nie przekracza 1000 zł,
  • po nabyciu auta poza granicami Polski.

Kto jest zwolniony z konieczności zapłaty PCC?

  • osoby mające orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności układu ruchu,
  • osoby posiadające orzeczenie o średnim lub znacznym stopniu niepełnosprawności innych układów.

Ile wynosi podatek od czynności cywilnoprawnych?

PCC wynosi 2% wartości rynkowej pojazdu. Do obliczenia dokładnej wysokości podatku trzeba więc znać wartość rynkową, a nie cenę sprzedaży samochodu. Tę wartość można obliczyć odpłatnie w serwisach INFO-EXPERT i Eurotax. Jeżeli podamy cenę, za którą kupiliśmy pojazd, urząd skarbowy ma prawo przeliczyć kwotę podatku i domagać się dopłaty brakującej kwoty oraz naliczonych odsetek.

Jak zapłacić PCC?

Jeśli pojazd ma jednego właściciela, przed opłaceniem podatku należy wypełnić druk PCC-3. Jeżeli samochód jest własnością więcej niż jednej osoby, trzeba wypełnić druk PCC-3/A.

Druk należy złożyć osobiście w urzędzie skarbowym, wysłać go pocztą tradycyjną lub elektroniczną. Podatek można zapłacić w urzędzie albo wysłać przelewem.

Na uiszczenie podatku właściciel pojazdu ma 14 dni od momentu podpisania umowy kupna-sprzedaży lub darowizny.

Co grozi za niezapłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych?

Niezapłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych może zostać uznane za wykroczenie lub przestępstwo. Konsekwencje takiego czynu bywają różne w zależności od tego, czy właściciel pojazdu, który nie opłacił podatku, sam przyzna się do winy, czy też zapomni o zapłaceniu podatku albo nie zrobi tego celowo.

Jeżeli właściciel pojazdu zdecyduje przyznać się do niedopełnienia obowiązku uiszczenia PCC, będzie musiał złożyć specjalne oświadczenie, zwane czynnym żalem. Należy w nim przyznać się do winy i zobowiązać do uiszczenia podatku wraz z odsetkami.

Za niezapłacenie podatku urząd skarbowy ma prawo nałożyć karę w wysokości od 1/10 do dwudziestokrotności pensji minimalnej w danym roku. Dlatego w 2020 roku kary za brak zapłaty PCC wynosiły od 260 do 52000 zł, a w 2021 wzrosną do 280-56000 zł.

Co jeszcze powinien zrobić nabywca samochodu?

Jeszcze przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży warto zastanowić się nad przewidywanymi kosztami utrzymania samochodu. Jednym z istotnych wydatków, które trzeba ponosić co roku, jest opłata za obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

Jeżeli jesteś młodym kierowcą albo nie wypracowałeś dużych zniżek za bezszkodową jazdę, powinieneś rozważyć ustanowienie współwłasności samochodu z osobą, której OC będzie o wiele tańsze. W ten sposób obniżysz cenę corocznie wykupywanej polisy. Przeczytaj artykuł Ubezpieczenie samochodu wraz ze współwłaścicielem – dlaczego warto? i dowiedz się więcej o współwłasności samochodu.

Przydatnym narzędziem służącym do obliczania kosztu obowiązkowego OC jak i dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych jest porównywarka OC. Znalezienie i wykupienie ubezpieczenia przez internet może wiązać się z dodatkowymi oszczędnościami, które przydadzą się kierowcom mającym obowiązek zapłacenia wysokiego podatku od czynności cywilnoprawnych.