Mrągowo. Policyjny pościg ulicami miasta

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. archiwum policji

Za przestępstwo odpowie mężczyzna, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Uciekał i został zatrzymany po pościgu przez mrągowskich policjantów. Teraz mężczyźnie może grozić kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat.

Do zdarzenia doszło wczoraj po godzinie 19.00 w okolicy ulicy Rynkowej/osiedla Mazurskiego funkcjonariusze zwrócili uwagę na kierowcę volkswagena golfa, którego postanowili zatrzymać do kontroli drogowej z uwagi na to, że w ich ocenie kierowca mógł być nietrzeźwy. Niestety kierujący pomimo, wyraźnych sygnałów świetlnych i dźwiękowych, nie zatrzymał się i zaczął uciekać w kierunku obwodnicy, gdzie nie zatrzymał się przed znakiem Stop, wjechał w ulicę Leśna Droga kierując się do Polskiej Wsi. W trakcie brawurowej jazdy zjechał do przydrożnego rowu, wybiegł z auta i zaczął uciekać pieszo. Jednak nieskutecznie, ponieważ został zatrzymany. Kierującym okazał się 24-letni mężczyzna, który był trzeźwy. Ustalono jednak, że nie miał prawa jazdy, ponieważ jego uprawnienia zostały cofnięte decyzją Starosty.

Według Kodeksu Karnego za popełnione przestępstwo, jakim jest nie zatrzymanie się do kontroli drogowej grozić może nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy przepisy: 

· Kierowca, który świadomie zmusi policję do pościgu i chcąc uciec, nie zatrzyma się pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych ze ścigającego go radiowozu, popełni przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia. Sąd obligatoryjnie zakaże mu prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat.

· Przy orzekaniu w sprawach o przestępstwa drogowe sądy będą obligatoryjnie powiadamiane o wcześniejszych ukaraniach oskarżonego za wykroczenia w ruchu drogowym oraz czy zatrzymywano mu w przeszłości prawo jazdy. Dostaną informacje na ten temat (mandaty, punkty karne itp.) z centralnej ewidencji kierowców.

· Pijany lub odurzony narkotykami sprawca śmiertelnego wypadku lub powodującego ciężkie uszkodzenia ciała pójdzie do więzienia na co najmniej 2 lata. Kara nie będzie mogła zostać zawieszona.

· Wydłużono termin przedawnienia wykroczenia (art. 45 §1 Kodeksu wykroczeń). W przypadku wszczęcia postępowania w sprawie o wykroczenie jego przedawnienie nastąpi po 3 latach od daty popełnienia czynu.

· Kto będzie kierował samochodem, choć zabrano mu prawo jazdy decyzją administracyjną, narazi się nie tylko na karę do dwóch lat więzienia, obowiązkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.

· Kto złamie sądowy zakaz prowadzenia pojazdów zostanie skazany na karę nawet do 5 lat więzienia. Obowiązkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.

Źródło: KPP Mrągowo

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA: redakcja@nowiny24.net